28. června 2017 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Kurdské sniperce málem odstřelovač IS v Rakce ustřelil hlavu. Jen se tomu smála

Kurdská sniperka zřejmě jen těsně unikla smrti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdská sniperka zřejmě jen těsně unikla smrti. | foto: Twitter @Sergermed_

RAKKÁ/PRAHA Spolu s Mosulem jsou to dvě poslední velké bašty Islámského státu. V syrské Rakce probíhá dál bitva s džihádisty, do které se zapojily i kurdské ženské milice YPJ. V jejich řadách bojují i sniperky, jeden okamžik z boje zachytil novinář Hemze Hamza.

Na videu kurdská odstřelovačka míří svojí puškou SVD Dragunov a pak vystřelí. O sekundu později se pak na zdi vedle ní rozprskne kulka a místnost zaplní prach. Bizarní je pak reakce kurdské ženy, která se celému incidentu jen směje, napsal deník New York Post.

„Sniperská bitva v uvnitř Rakky. Díky bohu, že terorista ISIS minul,“ napsal v tweetu kurdský novinář Hemze Hamza u videa, jehož autenticitu se nepodařilo nezávisle ověřit. Hamza však často píše o kurdských bojovnících. Poté ještě doplnil: „Kurdské ženy neznají strach. Normální člověk by byl vyděšený, že jen těsně unikl smrti, ale ona se dál jen směje.“

YPJ je ženská „odnož“ kurdských milicí YPG, která bojuje s džihádisty Islámského státu, syrskými jednotkami prezidenta Asada a teroristy z al-Kájdy.

YPG hrála hlavní roli v záchraně tisíců jezídských mužů po Sinjarském masakru v roce 2014. Organizace má v současnosti zhruba 7000 bojujících dobrovolníků, kterým je mezi 18-40 lety.

Američany vedená koalice kurdské a arabské bojovníky a bojovnice v boji s IS v Rakce podporuje.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK S VZV

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz