Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padly první rozsudky za vpád do Ruska. Do vězení jdou dva ukrajinští vojáci

  21:15aktualizováno  21:45
Ruský vojenský soud ve čtvrtek vynesl rozsudek nad prvními dvěma ukrajinskými vojáky, kteří se podíleli na operaci ukrajinské armády v Kurské oblasti. Informují o tom ruská média. Do tohoto regionu u hranic obou zemí ukrajinská armáda podnikla překvapivý průlom letos v srpnu. Soud oba vojáky shledal vinnými z terorismu. Jednoho z nich poslal do vězení na 14, druhého na 15 let.
Soud v Moskvě (7. října 2024)

Soud v Moskvě (7. října 2024) | foto: Reuters

Podle ruských vyšetřovatelů Vitalij Pančenko a Ivan Dmytrakov, příslušníci 61. samostatné mechanizované brigády ukrajinské armády, nezákonně překročili ruskou státní hranici a několik dnů se podíleli na útoku proti městu Sudža a pomáhali tam udržet ukrajinskou nadvládu.

Hlavní vojenská prokuratura také uvedla, že „zastrašovali a terorizovali místní obyvatelstvo a opakovaně stříleli na ruské vojáky a civilisty“.

Pančenko se s dalšími ukrajinskými vojáky údajně podílel na převozu 11 ruských vojáků základní služby a tři civilistů do ukrajinské Sumské oblasti. Jeho i Dmytrakova zadrželi členové ruských silových složek.

Ukrajinská armáda v Kurské oblasti v létě obsadila stovky kilometrů čtverečních. Rusové ale část svého území získali zpět. Ve čtvrtek ministerstvo obrany v Moskvě informovalo o dobytí vesnice Novoivanovka.

Ukrajinský výpad do Kurské oblasti byl první vpád cizích vojsk na ruské území od druhé světové války. Podle Ukrajiny a západních zemí nyní podporují ruskou armádu v Kurské oblasti vojáci ze Severní Koreje.

Rusko chce humanitární koridor

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová ve čtvrtek oznámila, že požádala Kyjev o vytvoření koridoru, kterým by civilisté mohli z okupované části Kurské oblasti odejít. Na tomto území se nalézá přinejmenším tisícovka či dvě tisícovky lidí, odhadla.

Podle ukrajinských úřadů z Kurské oblasti uprchlo 112 tisíc civilistů. Neví se, kolik lidí zůstalo na území okupovaném Ukrajinci, napsal dříve portáol Meduza. Zároveň se pozastavil nad tím, že ruské úřady nejednají o vytvoření humanitárního koridoru, přestože ukrajinské jednotky v oblasti operují již déle než čtyři měsíce a ovládají stovky kilometrů čtverečních ruského území.

„Podle mých údajů (civilisté) zpravidla přežívají ve sklepích či troskách domů. Podle mých údajů tam v rozporu s ženevskou konvencí není systematicky přivážena humanitární pomoc. Obrátila jsem se na ukrajinskou stranu, aby zorganizovali humanitární koridor pro odchod lidí do bezpečí,“ řekla agentuře TASS ombudsmanka. Ujistila, že tito civilisté se nalézají mimo místa bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami.

Ukrajina se již déle než tisíc dnů brání ruské agresi.

Moskalkovová před svou politickou kariérou sloužila u policie, u které dosáhla generálské hodnosti. Po ruské invazi na Ukrajinu na ni podle dostupných informací Evropská unie, Spojené státy, Kanada a další země uvalily sankce kvůli šíření dezinformací, porušování lidských práv a podílu na zavlékání ukrajinských dětí do Ruska.

4. listopadu 2024

Autoři: ,