Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kurz končí po aféře s politikou, rozhodnutí pomohlo narození syna. Média spekulují o kancléřské rošádě

Svět

  12:03aktualizováno  18:20
Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že odstupuje z čela lidovců (ÖVP) a zcela se stáhne z politického života. Odchod odůvodnil mimo jiné nedávným narozením syna. Rakouský kancléř Alexander Schallenberg později oznámil, že dá funkci k dispozici, jakmile si ÖVP vybere nového šéfa po Kurzovi. Lidovce i kabinet by mohl vést ministr vnitra Karl Nehammer.

Kurz řekl, že je nesmírně vděčný za deset let své politické kariéry. Uvedl, že na některé věci neměl čas a zanedbával zejména „vlastní rodinu“. S narozením syna si ale uvědomil, kolik „krásných a důležitých věcí je mimo politiku“.

Bývalý kancléř se vyjádřil i k obviněním z úplatkářství a zpronevěry. „Nejsem světec ani zločinec,“ prohlásil. Těší se prý na den, kdy prokáže, že obvinění jsou nepravdivá. Uvedl, že kvůli nim pohasl jeho plamen pro politiku.

Kurz poděkoval své Rakouské lidové straně i koaličním Zeleným „Bylo neuvěřitelně krásné, že jsem mohl sloužit své zemi,“ uvedl. V pátek svolá schůzi strany, kde předá svou funkci předsedy poslaneckého klubu ÖVP svému prvnímu zástupci Augustu Wögingerovi. V následujících dnech se chce pak zbavit veškerých dalších funkcí. 

Projev zakončil slovy, že nyní chce jet do nemocnice vyzvednout „svou přítelkyni a malého syna“.

V čele rakouské vlády Kurze 11. října nahradil dosavadní ministr zahraničí Schallenberg. Ve čtvrtek se potvrdily i spekulace tisku, že dvaapadesátiletý Schallenberg ve funkci brzy skončí. V podvečer oznámil, že dá úřad kancléře k dispozici, „jakmile budou uvnitř strany nastaveny výhybky“ pro její další směřování.

„Není mým úmyslem a nikdy nebylo mým cílem převzít funkci spolkového předsedy nové lidové strany. Jsem přesvědčen, že oba úřady - šéfa vlády a předsedy podle hlasů nejsilnější strany Rakouska - by měly být urychleně opět sjednoceny v jedněch rukou,“ uvedl Schallenberg v písemném prohlášení.

Schallenberg zdůraznil, že byl ochoten převzít úřad kancléře v náročné době pro vládu i stranu. Ve svém prohlášení neupřesnil, zda se opět vrátí na ministerstvo zahraničí. Kurzovi za rozhodnutí vzdát se všech politických funkcí vyjádřil „velký respekt“.

Nástupcem Kurze v čele strany se má stát rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Vídeňský deník Der Standard s odvoláním na zdroje z vládních kruhů tvrdí, že Nehammer se stane i novým kancléřem. Pokud by se tak stalo, byl by současný předseda vlády Alexander Schallenberg kancléřem, který v úřadu pobyl nejkratší dobu v novodobých dějinách Rakouska.

Kurz, který byl nejmladším rakouským kancléřem, odchod z čela vlády oznámil 9. října kvůli vyšetřování pro podezření z úplatkářství a zneužití důvěry.

Státní zastupitelství politika a několik jeho nejbližších kolegů vyšetřuje kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Všichni obvinění popírají.

V čele koaliční vlády se Zelenými, kteří na odchod Kurze tlačili, jej nahradil tehdejší ministr zahraničí Schallenberg.

2. června 2018

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat