27. srpna 2017 7:32, aktualizováno  16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Harvey se změnil v tropickou bouři. Vyžádal si šest obětí, hrozí silné záplavy

Z hurikánu Harvey se stala tropická bouře, ta ohrožuje Texas záplavami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z hurikánu Harvey se stala tropická bouře, ta ohrožuje Texas záplavami. | foto: Reuters

Houston (Texas) Hurikán Harvey, který se v sobotu už změnil v tropickou bouři, si v americkém státě Texas vyžádal nejméně šest obětí a 14 osob bylo zraněno. Na 300 tisíc lidí se ocitlo bez elektřiny. Informovala o tom v neděli agentura AP. Texaský guvernér Greg Abbott v noci na neděli varoval před silnými záplavami, které ještě bouře může způsobit v příštích několika dnech.

Hurikán Harvey, který v sobotu zeslábl na tropickou bouři, má zřejmě na svědomí přinejmenším šest lidských životů. V sobotu byly potvrzeny dvě oběti, z nichž jednou je žena, která se utopila u Houstonu. V neděli se Národní meteorologická služba (NWS) podle stanice BBC zmínila o pěti obětech v oblasti tohoto města.

Dramatické události na jihovýchodě Texasu, na který Harvey udeřil v pátek silou hurikánu druhého nejvyššího stupně pětibodové škály, v neděli přiměl amerického prezidenta Donalda Trumpa ke slibu, že Texas navštíví, „hned jak to bude možné“.

Média informují o katastrofálních záplavách, které zasáhly širší oblast kolem Houstonu. Ze zatopených částí nejlidnatějšího města Texasu a jeho okolí bylo doposud zachráněno více než 1000 lidí. NWS podle BBC uvedla, že cestování v těchto lokalitách je téměř nemožné. Služba také zaznamenala zprávy o pěti úmrtích v tomto regionu, jen jedno ale zatím bylo oficiálně potvrzeno.

Vůbec první v sobotu potvrzenou obětí se stal muž v okrese Aransas, který během bouře zemřel při požáru ve svém domě. Druhou obětí pak byla žena, která v okrese Harris, kde leží i Houston, utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody. Nejméně 14 lidí utrpělo zranění, většinou lehká, včetně zlomenin.

Bilance mrtvých i zraněných může být vyšší, neboť záchranáři se podle AP zatím nedostali do některých nejhůře postižených oblastí.

Guvernér Abbott v noci na neděli oznámil, že ve městech Houston a Corpus Christi dosud zaznamenali až 50 centimetrů srážek. Do poloviny příštího týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by mohl spadnout až jeden metr srážek.

Muž kráčí skrze zaplavenou oblast ve městě Rockport v Texasu.
Zničený sklad lodí.

Starosta Houstonu Sylvester Turner varoval, že v průběhu noci, může ve městě spadnout více než sedm centimetrů srážek za hodinu a vyzval proto místní k bdělosti.

Asi 4500 trestanců z věznic jižně od Houstonu musí být evakuováno kvůli stoupající hladině nedaleké řeky Brazos. Přesunuti budou na východ státu.

Rychlost větru přesahovala 210 kilometrů za hodinu

Hurikán na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi. Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. Ve městečku Rockport, jehož dvě třetiny z deseti tisíc obyvatel byly evakuovány, hurikán podle záchranářů poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované.

Už v 50 okresech platí stav nouze

Abbott varoval před velmi závažnými záplavami a zvýšil počet okresů, ve kterých platí stav nouze z 30 na 50. K záchranným operacím zároveň povolal 18000 zaměstnanců armády.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz