Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků, zhruba stejný počet je na souši bez práce

Na moři uvázlo zhruba 300 000 námořníků (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na moři uvázlo zhruba 300 000 námořníků (ilustrační foto). | foto: Reuters

PAŘÍŽ Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala v pátek agentura AP.

„Dostali jsme velmi limitované informace a bylo čím dál obtížnější získat životně důležité zásoby a technickou podporu. Státy měnily nařízení na denní, ne-li hodinové bázi,“ uvedl kapitán Hedi Marzougui na setkání se zástupci rejdařských společností a představiteli vlád, které se konalo na okraj nynějšího zasedání Valného shromáždění OSN.

Marzouguimu se povedlo dostat domů do Spojených států na konci května, po tříměsíčním prodloužení služby na moři. S tím, jak se koronavirus šířil světem, námořníci v mnoha přístavech podle něj byli čím dál méně vítaní. O řadu měsíců později má mnoho zemí stále uzavřené hranice a omezeno je stále také letecké spojení. To komplikuje snahu vystřídat posádky.

Více než 300 000 námořníků uvázlo a čeká na moři na vystřídání. Stejný počet jich čeká na pevnině, až se budou moci vrátit do práce, uvedla AP.

Generální tajemník Mezinárodní komory námořního obchodu (ICS) Guy Platten ze zpoždění při výměně posádek lodí viní byrokracii. Pohraniční kontroly a úřady v přístavech některých zemí podle něj příliš horlivě brání námořníkům, aby mohli vystoupit na pevninu.

Posádky obchodních lodí jsou zvyklé být dlouho mimo domov, ale jak se letos rozšířila virová infekce a restrikce, námořníci začali pociťovat úzkost a nejistotu.

„Nevědět kdy a zda vůbec se budeme moci vrátit domů, znamenalo vážný psychický nápor pro posádku i pro mě. Cítili jsme se jako občané druhé kategorie bez možnosti kontrolovat naše životy,“ uvedl Marzougui. Posádky podle něj často pracují na dvanáctihodinové směny bez volných víkendů. Prodlužování služby bez odpočinku může vést k vyčerpání, a lodě na moři tak vystavit nebezpečí. Situaci přirovnal k maratonskému běhu, kdy se běžec na konci závodu dozví, že ho musí bez odpočinku běžet znovu.

Generální tajemník OSN António Guterres proto společně s rejdařskými společnostmi, odborovými a námořními organizaci vyzval vlády, aby uznaly posádky obchodních lodí coby nepostradatelné pracovníky a umožnily jim svobodně cestovat. U osmdesáti procent objemu světového obchodu se k transportu využívá námořní doprava, dva miliony námořníků sloužících na obchodních lodích tudíž hrají důležitou roli.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...