5. října 2017 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli nepovedené řeči prý rezignovat nebude. Mayová zůstane britskou premiérkou

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová nemá v úmyslu kvůli svému nepovedenému středečnímu projevu na konferenci vládních konzervativců rezignovat. Uvedla to televize Sky News s odkazem na svůj zdroj v Downing Street. Mluvčí tohoto úřadu ani vládních konzervativců podle agentury Reuters žádný oficiální komentář neposkytli.

Konzervativní poslanci a ministři ve čtvrtek Mayové vyjadřovali podporu. Podle britských médií zároveň desítky vládních zákonodárců diskutují o tom, že Mayovou vyzvou k demisi.

Pozice premiérky je po červnových volbách, kdy konzervativci ztratili většinu, oslabená. Mayová rovněž čelí tlaku euroskeptiků z řad konzervativců kvůli nadcházejícímu odchodu země z EU. Projev předsedkyně vlády, který komentátoři označovali za klíčový pro její budoucnost, ale negativně poznamenal žert komika, který k pódiu pronikl, Mayové kašel a také padající písmena ze sloganu v pozadí.

Komik Brodkin narušil proslov britské premiérky a přinesl jí formulář o...

Komik Brodkin narušil proslov britské premiérky a přinesl jí formulář o propuštění z práce.

Mayové již vyjádřili podporu ministři, včetně šéfa diplomacie Borise Johnsona, o němž se spekulovalo jako o možném Mayové nástupci. Britský ministr podnikání Greg Clark ve čtvrtek v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 řekl, že Konzervativní strana si musí především „uchovat chladnou hlavu“. Podle něj premiérka prokázala „kuráž a důstojnost“, když se rozhodla v proslovu pokračovat i přes potíže.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz