Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kvůli novým bojům na severozápadě Sýrie muselo téměř 6 tisíc civilistů opustit své domovy

Vojáci syrské armády postupují na město Kfar Nabl v provincii Idlib. foto: Reuters

Damašek - V severozápadní Sýrii kvůli novým bojům uprchlo v minulých 24 hodinách z domovů na 5800 civilistů. S odvoláním na místní humanitární pracovníky o tom informovala agentura AP. V pondělí byly obnoveny boje na pomezí provincií Idlib a Hamá a zemřelo při nich 40 syrských vojáků a členů radikálních skupin. Při dnešních náletech přišel o život nejméně jeden civilista.
  15:40

Boje na hranici Idlibu jsou zatím nejvážnějším porušením příměří, které začalo platit v březnu.

Místní humanitární pracovníci v úterý oznámili, že z jižního Idlibu a ze západu provincie Hamá prchá velké množství civilistů. Jejich počet odhadli na 5800. Mnozí se přitom vrátili teprve nedávno, když začal být dodržován klid zbraní.

Syrská vláda nemá severozápad Sýrie plně pod kontrolou, působí tam odpůrci Damašku a radikální skupiny. Ty v úterý zahájily ofenzivu na pozice syrské armády a krátce obsadily několik vesnic. Armáda podporovaná ruským letectvem ale útok odrazila. O situaci informoval aktivista Muhammad Rašíd, podle nějž ruské letectvo útočilo na několik vesnic v jižním Idlibu. Od pondělka napočítal 45 náletů.

Situaci sleduje také Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a na místě má informátory. Za úterý napočítala 15 náletů a také podle ní šlo o akce ruského letectva. Jeden civilista přišel o život v idlibské vesnici Kansafra.

Syrské sdělovací prostředky informovaly, že armáda odrazila povstaleckou ofenzivu a přišla o jednoho vojáka.

Rusko coby spojenec Damašku letos vyjednalo příměří s Tureckem, které podporuje některé povstalecké skupiny. Obě země se dohodly na společných hlídkách, jež mají zabezpečit klíčové silnice v této části Sýrie.

Syrská armáda zahájila ofenzivu proti skupinám v Idlibu loni. Do jara v bojích přišlo o život kolem 500 civilistů a milion jich uprchl z domovů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat