26. července 2017 10:42, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Francii bylo kvůli požáru u letoviska evakuováno na 10 tisíc lidí, z toho 3000 turistů

Evakuována musela být i hospodářská zvířata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuována musela být i hospodářská zvířata. | foto: ČTK

MARSEILLE Asi 10 000 osob bylo v noci na středu evakuováno kvůli rozsáhlému požáru u městečka Bormes-les-Mimosas nedaleko přímořského letoviska Saint-Tropez v jihovýchodní Francii. Přibližně 3000 z evakuovaných jsou lidé, kteří v regionu kempovali. S odkazem na sdělení francouzských hasičů o tom informovala agentura AFP.

„Požár začal kolem půlnoci. Evakuace 10 000 osob probíhala, zatímco se požár rozrůstal. V regionu bydlí mnoho lidí a v letních měsících se populace díky návštěvníkům obvykle zdvojnásobí či ztrojnásobí,“ řekl AFP jeden z místních hasičů.

Správa departementu Var uvedla, že plameny se v důsledku silného větru rychle šířily a sežehly 800 hektarů. Do hašení požáru bylo zapojeno 540 hasičů, čtyři protipožární letadla a jedna helikoptéra.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je oblast v letních měsících vyhledávána i českými turisty. „Momentálně se snažíme získat informace od našich členských organizací. Zatím se zdá, že jsou jejich klienti v bezpečí a teprve se zjišťuje, zda bude také nutné je evakuovat,“ řekl Papež.

Požáry sužují jihovýchod Francie a Korsiku, kde dlouho panuje sucho, už od pondělí, popelem lehlo na 4000 hektarů lesa a nízkého porostu. Zasaženy jsou departementy Haute-Corse, Vaucluse, Alpes-Maritimes a Var. Celkem bylo nasazeno 4000 hasičů a 19 protipožárních letadel.

V departementu Var bylo lehce raněno nejméně sedm hasičů a jeden další utrpěl popáleniny druhého stupně; na Korsice se nadýchalo kouře 15 policistů.

Na Korsice musely být evakuovány stovky domácností.

ČTK
V. MOKERSKÝ evakuoval se i Paroubek? 13:03 26.7.2017

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Pracovník wellness centra - masér/ka

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 800 - 21 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz