23. května 2019 18:30, aktualizováno  18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli půjčkám pro Manaforta padla obžaloba z korupce. Bankéř mu půjčil rizikově za příslib postu

Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Manafort. | foto: ČTK

New York Americká prokuratura ve čtvrtek obžalovala z korupce bankéře a bývalého šéfa peněžního ústavu Federal Savings Bank Stephena Calka kvůli půjčkám pro někdejšího vedoucího předvolební kampaně prezidenta Donalda Trumpa Paula Manaforta. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Podle vyšetřovatelů Calk schválil Manafortovi půjčky ve výši 16 milionů dolarů (370 milionů Kč) na základě slibu, že získá post v Bílém domě.

Calk byl ve čtvrtek zatčen a ještě během dne by se měl objevit před federálním soudcem v New Yorku. Kroky justice zatím nijak nekomentoval.

Podle prokuratury Calk zneužil svého řídícího postavení v bance a schválil navzdory předpisům rizikové půjčky. Výměnou za to mu údajně Manafort slíbil zařídit získání vlivného postu v případné Trumpově administrativě. Pro tento účel Calk sepsal pro Manaforta seznam pozic, které by rád zastával, uvedla agentura Reuters.

Příchozí k soudu.
Paul Manafort jde k federálnímu soudu ve Wasingtonu.

Calkovým případem se zabýval tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který zkoumal údajný ruský vliv na americké prezidentské volby v roce 2016.

Manafort působil v Trumpově volebním štábu pět měsíců a po jistou dobu ho i vedl. Skončil v srpnu 2016 po zprávách amerického tisku, že vydělal miliony dolarů jako poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Calk nakonec žádnou funkci v Bílém domě nedostal. Manafort byl odsouzen dohromady k 7,5 roku odnětí svobody za spiknutí proti Spojeným státům, za pokus ovlivňovat svědky a za daňové a bankovní podvody.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz