Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kvůli spisu Gorila padají na Slovensku hlavy

Slovensko-cest

  16:11
BRATISLAVA - Podezření z rozsáhlé korupce politiků a úředníků na Slovensku odstartovalo po odvolání šéfky slovenského Fondu národního majetku (FNM) Anny Bubeníkové další personální změny. Na své funkce rezignovali poradce ministra vnitra i šéf jedné z nemocnic, kteří v období údajného podplácení byli členy vedení FNM a jsou zmiňováni v údajném spisu tajné služby ohledně vlivu finanční skupiny Penta na politiky a na privatizaci.
Slovenská policie (ilustrační foto)

Slovenská policie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ministr vnitra Daniel Lipšicoznámil, že o uvolnění z funkce požádal jeho poradce Milan Krajniak a šéf nemocnice patřící pod ministerstva vnitra a obrany Stanislav Janota. Oba jsou zástupci vládních křesťanských demokratů, jejichž místopředsedou je právě Lipšic. Grošafta v minulosti do FNM zase navrhla SDKU-DS tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy.

Zatímco Krajniak je ve spisu pod názvem Gorila, týkajícím se údajné korupce, zmiňován spíš okrajově, Janotovi i Grošaftovi prý Penta chtěla dát na konci roku 2005 úplatky několika milionů tehdejších slovenských korun v souvislosti s prodejem státních podílů v distributorech elektřiny.

Slovenskem otřásá odposlechový skandál

Krajniak svou rezignaci odůvodnil na společné tiskové konferenci s Lipšicem tím, aby nikdo nemohl zpochybňovat obnovené vyšetřování aféry. Zároveň popřel, že by Penta ovlivňovala jeho činnost ve vedení FNM. "Jsem přesvědčen, že tento můj krok by mohl povzbudit i jiné k tomu, aby svým odstoupením z funkcí napomohli nové politické kultuře na Slovensku," řekl Krajniak.

V dokumentech zahrnutých v Gorile se píše o vícero aktivních nebo bývalých politicích, jakož i o zástupcích politických stran. Spis zveřejněný na internetu obsahuje zejména odposlechy rozhovorů spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a Bubeníkovou, která v té době byla členkou rozhodovacího orgánu FNM. Janota se k případu dosud nevyjádřil, Grošaft svou rezignací prý chce zabránit negativní medializaci firmy SEPS.

Na účast Krajniaka v celé aféře tento týden nepřímo upozornil šéf vládní SDKU-DS Dzurinda. Bývalý dvojnásobný premiér vybídl koaliční partnery, aby si uklidili před vlastním prahem poté, co vláda ve středu kvůli podezření z účasti na korupci Bubeníkovou, navrženou SDKU-DS, z čela FNM překvapivě odvolala. Lipšic naznačil, že existují podezřelé finanční transakce spojované s Bubeníkovou.

Penta vlastní i největší českou zbrojovku

Skupina Penta vlastní v Česku zbrojovku Aero, síť lékáren Dr. Max nebo sázkovou kancelář Fortuna. Jaroslav Haščák, vystupující v údajném spisu odposlechů Gorila, je jedním z partnerů firmy. Aktiva Penty byla v roce 2010 3,4 miliardy eur (85 miliard korun). Zisk firem skupiny Penta činil loni 49,7 milionu eur (1,25 miliardy korun). Skupina podniká v deseti zemích a zaměstnává 25 000 lidí.

Odposlechy o korupci při privatizaci, ale i podplácení poslanců se podle údajných dokumentů tajné služby uskutečnily za Dzurindovy druhé vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců. Kvůli odchodu křesťanských demokratů ale oslabená koalice nakonec nevydržela celé funkční období. Předčasné volby v roce 2006 vyhráli sociální demokraté pozdějšího premiéra Roberta Fica, který se v odposlouchávaném bytě ještě před volbami prý také setkal s Haščákem.

Případ údajné korupce už v minulosti prověřovala policie, prokuratura další postup zastavila. Zvláštní tým, který zřídil Lipšic, obnovil vyšetřování tento týden. Podle policejního prezidenta i politologů načasování nového vyšetřování souvisí s předčasnými volbami, které se v zemi uskuteční za dva měsíce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!