12. února 2009 23:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli sporům s Obamou nebude ministrem obchodu

Senátor Judd Gregg (vlevo) se vzdal kandidatury na post ministra obchodu USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Judd Gregg (vlevo) se vzdal kandidatury na post ministra obchodu USA. | foto: images.businessweek.com

WASHINGTON Republikánský senátor Judd Gregg se náhle vzdal kandidatury na funkci ministra obchodu USA, a to kvůli "neřešitelným sporům" s prezidentem Barackem Obamou týkajícím se zejména prezidentova stimulačního plánu na oživení americké ekonomiky. Informovala o tom agentura AP.

"Máme rozdílné pohledy na řadu rozhodujících politických témat," zdůraznil Gregg v prohlášení, které vydala jeho senátní kancelář.

Jedenašedesátiletý Gregg byl během své politické kariéry guvernérem státu New Hampshire a sloužil také ve Sněmovně reprezentantů. V Senátu je od roku 1993. Tento člen rozpočtové komise Senátu je znám svým odporem k velkým veřejným výdajům.

Gregg byl již druhým kandidátem na post ministra obchodu poté, co se nominace vzdal začátkem ledna guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson. V tomto případě šlo o nejasnosti kolem vyšetřování kontroverzního sponzorského daru.

ČTK