3. února 2017 20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli Trumpově dekretu zrušily USA 60 tisíc víz. Převážně občanům muslimských zemí

Protestující u vstupu Terminálu 4 na letišti J. F. Kennedyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující u vstupu Terminálu 4 na letišti J. F. Kennedyho | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy dočasně zrušily téměř 60 000 víz vydaných občanům převážně muslimských zemí, kterým prezident Donald Trump zakázal dekretem vstup do USA. Uvedlo to v pátek ministerstvo zahraničí, které tak reagovalo na dřívější informaci, že zrušených víz je více než 100 000.

Žalobu na prezidenta Trumpa kvůli jeho sporným nařízením podalo v minulých dnech několik amerických států, například Washington, Massachusetts, New York nebo Virginie. Právě v posledním ze jmenovaných amerických států v pátek podle listu The Washington Post u soudu zazněl z úst právníka ministerstva spravedlnosti údaj o 100 000 zrušených víz.

Podle ministerstva zahraničí ale toto číslo chybně zahrnuje i diplomatická a jiná víza, která jsou z Trumpova nařízení vyjmuta, a dokonce i některá víza, kterým vypršela platnost. Skutečný počet dočasně zneplatněných víz se tak podle americké diplomacie pohybuje pod hranicí 60 000.

Americký prezident Trump minulý týden podepsal dekret, kterým s okamžitou platností do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz