Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli válkám opustilo loni své domovy 71 milionů uprchlíků, polovina z nich jsou děti

Uprchlický tábor s názvem Důstojnost. Je ještě v Sýrii, při hranici s Tureckem.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlický tábor s názvem Důstojnost. Je ještě v Sýrii, při hranici s Tureckem.... | foto: Pavel Novotný, MAFRA

Ženeva Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Oznámila to ve středu Organizace spojených národů. Počet běženců se tak oproti předešlému roku zvýšil o dva miliony a je nejvyšší za téměř 70 let. Břemeno spojené s uprchlíky nenese bohatý západní svět, ale rozvojové státy, vyplývá z bilance OSN.

Polovina lidí, kteří museli opustit své domovy, jsou děti. Zpráva s názvem Global Trend, kterou vpracoval úřad pro uprchlíky, považuje číslo 70,8 milionu běženců za zdrženlivé, protože nezahrnuje všechny lidi bez domova. Do údajů je započítáno 25,9 milionu uprchlíků, 41,3 milionu lidí vyhnaných z domovů do jiných částí svých zemí a 3,5 milionu žadatelů o azyl. Nezahrnuje ale například čtyři miliony Venezuelanů, kteří odešli do ciziny od roku 2015 a k pobytu nepotřebují víza ani žádat o azyl. Do konce roku by v takové situaci mohlo být až pět milionů lidí z Venezuely.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi řekl, že nevyřeší-li se situace v této zemi politicky, bude exodus pokračovat. Venezuelané byli loni po Syřanech druhou největší uprchlickou skupinou. Míří většinou do Kolumbie, Peru a Ekvádoru.

„Když říkáte, že uprchlickou krizi má Evropa, Spojené státy nebo Austrálie - není to tak. Většina uprchlíků je v zemích sousedících s oblastí konfliktu, což bohužel znamená v chudých státech nebo v zemích se středně vysokými příjmy. Tam je krize a na to se musíme zaměřit,“ řekl Grandi.

Nejvíc lidé prchají ze Sýrie

Více než dvě třetiny uprchlíků pochází z pěti zemí - Sýrie, Afghánistánu, Jižního Súdánu, Barmy a Somálska.

Grandi řekl, že Spojené státy by měly vyslechnout Středoameričany, kteří prchají do USA před násilím a pronásledováním, ne oddělovat děti od rodičů. Snížení migrace v oblasti hranice USA s Mexikem je jeden ze slibů prezidenta Donalda Trumpa voličům.

Podle zprávy OSN nejvíce žádostí o azyl přijímají USA, loni jich bylo 254.300. Grandi řekl, že v USA čeká na vyřízení 800.000 žádostí. Na dotaz, zda Trumpova politika práci jeho úřadu komplikuje, komisař odpověděl: „To nejsou jenom Spojené státy, je to i Evropa a Austrálie. Hovořil jsem o krizi solidarity. Jde o rozpoznání uprchlíků a běženců jako lidí, kteří mají problém, ne jako těch, kdo prchají od problémů,“ řekl.

V Evropě se podle něj téma vysoce zpolitizovalo a některé vlády se hrozí závazku přijmout lidi zachráněné na moři při útěku z Libye a dalších oblastí. „Teď, kdy jsou volby do Evropského parlamentu za námi, vyzývám k zastavení volební agitace. Množství lidí, kteří přijíždějí do Evropy, je zvládnutelné,“ řekl Grandi.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....