19. srpna 2018 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli záplavám muselo v Indii 800 000 lidí opustit domov. Dalších 10 000 jich čeká na záchranu

Asi 10 000 lidí čeká na vyproštění ze střech svých domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asi 10 000 lidí čeká na vyproštění ze střech svých domů. | foto: Reuters

Tiruvanantapuram  Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál snaží vypořádat s následky mohutných záplav, které už z domovů vyhnaly přes 800.000 lidí. Na 100.000 obyvatel odřízla velká voda od světa a kolem 10.000 lidí dál čeká na záchranu na střechách budov, kde našli poslední útočiště před stoupající hladinou. Oznámil to v neděli ministr zemědělství kéralské vlády Sunil Kumár. Počet mrtvých přesáhl 350.

Vláda se podle Kumára společně se záchranáři snaží dostat všechny ohrožené osoby do bezpečí a těm, které záplavy uvěznily v zatopených domech nebo odříznutých vesnicích, dopravuje pomocí vrtulníků zásoby vody, potravin a léků. Zásilku 1,5 milionu litrů nedostatkové pitné vody vezou do Kéraly rovněž dva cisternové vlaky ze sousedních států Madhjapradéš a Maháráštra.

Nejvíce zasáhly povodně stát Kerala na jihu Indie.
V některých částech země se jediným použitelným dopravním prostředkem staly...

Záchranáři používají při svých operacích stovky lodí, protože do některých měst a obcí se jinak než po vodě či vzduchem nelze dostat. Zničené jsou desítky tisíc kilometrů silnic, spadlo i 134 mostů. Kritická situace je například ve dvacetitisícovém městě Čengannúr, které zaplavila řeka Pamba. Na pomoc tam čeká kolem 5000 uvězněných lidí, uvedla agentura Reuters.

Počet evakuovaných se pohybuje mezi 800.000 a jedním milionem. Tito lidé našli dočasné přístřeší ve 4000 provizorních ubytoven a táborů.

Sezona monzunových dešťů trvá v Indii od června, záplavy většího rozsahu ale způsobily intenzivní srážky v Kérale až začátkem srpna. Kvůli velké vodě už přišlo o život přes 350 lidí, další tři desítky osob se pohřešují.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz