Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kwaśniewski hlásí návrat

Svět

  7:31
VARŠAVA/PRAHA - Polská levice zažívá horké dny. Kdysi vládnoucí Svaz demokratické levice hledá po zdrcující volební porážce z podzimu 2005 stále novou tvář.

Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Zachráncem neměl být nikdo jiný než sám bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski, který se v Polsku stále těší velké popularitě. Kwaśniewski opravdu návrat ohlásil – v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Gazeta Wyborcza. A aby předešel útokům především od vládnoucí pravice, slíbil omluvu za „stranický nepotismus někdejších levicových vlád“.

Návrat mu ale překvapivě nezačala komplikovat pravice, nýbrž jeho stranický kolega, bývalý polský premiér Józef Oleksy. Ten se totiž stal hlavní postavou nové aféry se zveřejněním záznamů až příliš otevřených hovorů, v nichž na Kwaśniewského padá stín podezření z korupce.

Další z klíčových postav celé aféry je kontroverzní polský byznysmen Aleksander Gudzowaty, který patřil mezi spřátelené oligarchy někdejší postkomunistické vlády. Gudzowaty prohlašuje, že jeho podnikání se v minulosti postupně stalo terčem provokací ze strany některých vládních kruhů a tajných služeb. V jednom rozhovoru je popisuje jako „páté patro pod zemí“, „nejblíže peklu“ či disponující největší mocí ve státě. A byznysmen vymyslel způsob, jak se proti takovým akcím bránit.

„Nahrávali jsme všechny, kteří za námi přišli a o nichž jsme si mysleli, že mohou mít s útoky proti nám něco společného,“ přiznává šéf jeho ochranky. Takový osud potkal i Oleksyho, jehož rozhovor s byznysmenem zveřejnil list Dziennik. Bývalý polský premiér se zde svérázným jazykem vyjadřuje o svých stranických kolezích. Obviňuje například bývalého prezidenta Kwaśniewského z podvodného získání majetku – zpochybňuje okolnosti koupě jeho bytu – a poukazuje na korupční praktiky levice.

O celém uskupení říká: „Je to banda, která měla Polsko vždy u pr...e.“

Daleko pro slova ale nechodí ani politici, které Oleksy obvinil. „Je to kretén a zrádce,“ prohlásil Kwaśniewski na adresu bývalého premiéra. Nic nepomohlo, že se Oleksy už omluvil a na vysvětlenou uvedl, že „pouze opakoval drby“.

Přesto mu bylo ve straně pozastaveno členství. Pikantní na celé kauze je kromě závažných obvinění a peprných urážek i její načasování. Bývalý prezident má o aféře jasno – podle něj se jedná o vládní útok na levici. Informace prý unikly z prokuratury a cílem kampaně je znemožnit vznik nového středolevicového uskupení.

Stín minulosti
Zveřejněné záznamy ale nejsou jediným problémem bývalého prezidenta. Podle doznání zatčeného lobbisty Marka Dohnala totiž Kwaśniewski ještě jako hlava státu podezřelým způsobem kontroloval průběh privatizace některých podniků. A v polských médiích se dokonce objevilo i tvrzení o tajných švýcarských kontech levicových politiků v čele s bývalým prezidentem.

„Můžu prokázat legálnost každé částky, kterou jsem vydělal,“ brání se Kwaśniewski. Celá aféra má ale ještě obecnější rozměr. „ Záznamy připomněly, jak vypadalo Polsko za vlády postkomunistů,“ komentoval to šéfredaktor deníku Rzeczpospolita Pawel Lisicki.

Zatím ovšem není jasné, zda celá kauza návrat Kwaśniewského na scénu poznamená. Levicoví politici doufají, že povede ke konsolidaci jejich sil proti vládě. Politologové zase upozorňují na další možnou oběť Kwaśniewského návratu. Sjednocení levice by totiž nemuselo ohrozit ani tak vládnoucí konzervativce, jako spíš liberální Občanskou platformu, jež je už dlouho kritizována za málo radikální postoj vůči vládě.

Autoři: