Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kybernetická šikana po chorvatsku

Svět

  14:39
V dnešních okénku do světového tisku se zaměříme na chorvatské deníky. Ty kromě hlavních událostí na mezinárodní scéně, jako je zemětřesení v Turecku, irácké volby či udílení Oscarů, přinášejí i množství zajímavostí.
Práce s počítačem (ilustrační foto)

Práce s počítačem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Chorvatský list Slobodna Dalmacija přináší ve svém článku Djevojčice više vole terorizirati preko računala (Dívky mají mnohem více v oblibě terorizování přes internet) informace o vzrůstajícím počtu případů takzvaného cyber-bullyingu, neboli česky kyberšikany v mezi chorvatskými školáky. Pojem kybernetická šikana je velmi široký, ale mezi jeho nejobvyklejší projevy můžeme zařadit zasílání obtěžujících, urážejících či útočných emailů a SMS zpráv či vytváření internetových stránek a blogů, které urážejí ostatní. Právě blogy s útočnými a urážlivými texty si podle listu překvapivě mnohem častěji zakládají dívky než chlapci. Deník zde uvádí konkrétní případ jedné z obětí – dívky ze sedmé třídy základní školy. Její spolužačky si jejím jménem zřídily blog, na kterém zveřejňovaly některé intimní detaily z života oběti. Dívka se s tím svěřila svým rodičům, ti zalarmovali policii a blog z internetu zmizel. Kdo bývají oběti? "Většinou jde o skupinu školáků, kteří si jako oběť vyberou někoho, koho považují za slabšího, kdo je stydlivý, tichý. A pak přicházejí hrozby, osobní útoky, pomluvy či zveřejňování intimních detailů," uvedla Ljiljana Dujmovićová, policistka, které se specializuje na mladistvé delikventy. Původní článek naleznete zde.

Jiný z regionálních deníků, Glas Slavonije, si zase všímá toho, jaké knihy Chorvaté v poslední době nejvíce čtou a jestli se na výběru čtiva nějak projevila současná finanční krize. A co novináři zjistili? Projevila se. Stále nejoblíbenější je sice beletrie, čtenáři si ale v posledních měsících mnohem častěji z knihoven půjčovali nejrůznější příručky na téma Jak naložit se svým životem, co dělat v těžkých životních situacích. "Je všeobecně známo, že biblioterapie je jednou z forem relaxace a že četba je skvělá terapie," citoval list Svjetlanu Mokrišovou, ředitelku knihovny v chorvatském Osijeku. Podle ní nyní čtenáři nejvíce touží také po knihách přibližujících různé alternativní způsoby léčby. Akupresura, Jak vyléčíte svůj život, Jste chytřejší než si myslíte, to jsou názvy děl, které si prý čtenáři půjčují nejvíce. Původní článek naleznete zde.

Případem přehnaného policejního násilí se zabývá další z chorvatských deníků, Jutarnji list. Ve svém článku popisuje akci, kterou podnikli záhřebští policisté minulý týden ve středu brzy ráno. Tehdy okolo půl šesté vtrhli do domu, ve kterém bydlí 31letý Tomislav Štajduhar se svou o rok mladší manželkou. "Vběhli dovnitř a začali křičet: Kde je? Kde je? Vypadalo to jako v nějakém filmu. Vyskočil jsem z postele a dostal jsem puškou po hlavě. Spadl jsem na zem a za chvíli jsem byl svázaný," popsal událost Tomislav. Poté je prý vyvlekli na dvůr a ještě několikrát udeřili. Jeho manželka neustále plakala. Snažil se je bránit jejich pes, tak uhodili i jeho, dodal mladý Chorvat. Až po chvíli zjistili, že ten koho hledají bydlí ve vedlejším opuštěném objektu. A že mladý pár s ním nemá nic společného.  Původní článek naleznete zde.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!