Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kybernetický boj mezi USA a KLDR: rozvědka napadla severokorejskou síť

USA

  14:00
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama mohl minulý měsíc neobvykle rychle a přímo obvinit Severní Koreu z kybernetického útoku na společnost Sony Pictures díky tomu, že se Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) podařilo v roce 2010 proniknout do počítačových sítí KLDR a využít výzvědný program. Informuje o tom list The New York Times.

Plakát k filmu The Interview ve vysílání jihokorejské televize. foto: ČTK

Podle deníku NSA kvůli obavám z rozvoje schopností Severní Koreje pronikla do čínských počítačových sítí, které zajišťují spojení KLDR s vnějším světem. Přes Malajsii, kterou severokorejští hackeři s oblibou využívají, a pomoc Jižní Koreje a dalších spojenců se pak americká výzvědná služba dostala až do Severní Koreje.

Kybernetický útok na společnost Sony Pictures

The New York Times se ve svém článku odvolává na informace bývalých amerických i zahraničních činitelů, kteří nedávno o těchto operacích informovali, a na nově odhalený dokument NSA, která se zabývá elektronickou špionáží.

Agentuře se následně podařilo využít speciální program, jenž dokáže sledovat činnost mnoha počítačů a sítí používaných severokorejskými hackery.

Tajná kybernetická jednotka

Podle jihokorejské armády komunistický režim na tuto práci využívá na 6000 lidí. Většinu z nich údajně řídí hlavní zpravodajská služba a tajná kybernetická jednotka, jež má velkou základnu v Číně.

Činitelé a experti, na něž se americký list odvolává, uvedli, že důkazy získané díky zmíněnému skrytému programu, který sleduje aktivity Severní Koreje, nakonec rozhodujícím způsobem přesvědčily prezidenta Obamu, aby obvinil Kim Čong-unovu vládu z toho, že nařídila útok na Sony Pictures.

Podle deníku Obamovo obvinění KLDR z této akce je velmi neobvyklé, protože USA nikdy tak přímo neobvinily vládu jiné země z provedení kybernetického útoku na některý americký cíl.

USA kontra KLDR

Tajná služba NSA se před dvěma roky stala terčem velké kritiky v USA i v zahraničí, když její bývalý pracovník Edward Snowden zveřejnil velké množství informací o činnosti agentury. Skandál vyvolalo především zjištění rozsáhlého sledování a shromažďování záznamů o telefonické a počítačové komunikace milionů lidí, včetně světových státníků, nejen ve Spojených státech, ale prakticky po celém světě. Aféra ale také rozpoutala debatu o potřebě využití elektronické špionáže v boji proti terorismu.

Autoři: ,

Prodej rodinného domu, 186 m2, Bystřice nad Pernštejnem
Prodej rodinného domu, 186 m2, Bystřice nad Pernštejnem

Koželužská, Bystřice nad Pernštejnem, okres Žďár nad Sázavou
3 800 000 Kč