Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Povstalci a ukrajinská armáda se přou o to, kdo se první stáhne z fronty

Svět

  13:35
KYJEV/MOSKVA - Velení ukrajinské armády zatím nevidí důvody pro vyhlášení válečného stavu, o jehož zavedení hovořil v minulých dnech prezident Petro Porošenko pro případ nezdaru dojednaného příměří. Podle generálního štábu ukrajinské armády se dosavadní případy porušení klidu zbraní omezují na lokální incidenty a provokace separatistů.

Ozbrojený separatista v ulicích ostřelovaného Doněcka. foto: ČTK

Na tiskové konferenci v Kyjevě to v neděli prohlásil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. Ukrajinská armáda bude na útočné akce povstalců odpovídat až v případě, že budou jejich zjevným terčem ukrajinské jednotky nebo civilní objekty, prohlásil Selezňov. Dosavadní palba je podle něj vedena bez očividného taktického cíle.

Podle Andrije Lysenka, mluvčího protipovstalecké operace, už armáda připravuje stanoviště pro dislokaci odsunuté těžké bojové techniky. Její stažení z frontové linie do vzdálenosti 50 až 70 kilometrů ukládají oběma stranám dohody z běloruského Minsku. Mělo by se tak stát do dvou týdnů počínaje pondělím.

K TÉMATU:

Kreml nabádá ke klidu

Vzbouřenci ale podle Lysenka v tomto ohledu zatím žádnou aktivitu nevykazují. Armáda začne techniku stahovat z fronty až v okamžiku, kdy se ke stejnému kroku odhodlají separatisté, řekl mluvčí.

Mluvčí vzbouřenců Eduard Basurin ale naopak deklaroval právo povstaleckých oddílů na další bojové operace ve strategicky položeném městě Debalceve. Důležitá železniční křižovatka prý leží uvnitř povstaleckého území a dohoda o klidu zbraní se na ni nevztahuje. Podle kyjevských médií se i ráno z okolí města ozývaly výstřely a výbuchy.

Na Basurinovo prohlášení reagoval kremelský mluvčí Dmitri Peskov, který obě strany konfliktu vyzval k bezpodmínečnému dodržení všech bodů minské smlouvy. „Postup jednotlivých akcí obsahuje balík opatření z Minsku. Všechny jeho body musejí být naplněny bez podmínek,“ zdůraznil Peskov.

Povstalci vs OBSE

Povstalci v neděli také zabránili členům mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v cestě do obleženého Debalceve, které je považováno za kritickou zónu pro osud nově vyhlášeného příměří na Donbasu. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že přes veškeré úsilí se evropští kontroloři do města nedostali. Informaci potvrdila i OBSE.

„Přes veškerou snahu se tam bohužel nedostali, řekli jim, že je tam nepustí,“ uvedl ukrajinský ministr. Mluvčí povstalců Eduard Basurin krátce před tím oznámil, že strategicky důležité město neleží na frontové linii, ale uvnitř povstaleckého území. Zastavení palby se na ně prý proto nevztahuje. „Můžeme samozřejmě Debalceve ostřelovat, vždyť je to naše území,“ řekl novinářům Basurin.

Podle obyvatel žijících v blízkosti města se v Debalceve střílí, ozývají se exploze a dávky z automatických zbraní. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou.

V podstatě dodržované příměří

Klimkinovy informace později potvrdil i šéf pozorovatelů OBSE Ertugrul Apakan. Příměří podle jeho vyjádření za posledních 12 hodin obě strany v podstatě respektují, evropští kontroloři ale zaznamenali ostřelování Luhansku a hlavně řadu incidentů u Debalceve. Misi OBSE separatisté do města odmítli vpustit, řekl turecký diplomat.

Debalceve má v mírových dobách asi 25 000 obyvatel, dnes jich v polozničeném městě žije slabá pětina. Okolí Debalceve obsadili povstalci, kteří se z důležité železniční křižovatky ležící mezi Doněckem a Luhanskem usilovně snaží vytlačit asi pětitisícovou ukrajinskou posádku.

Podle dohod uzavřených ve čtvrtek v běloruském Minsku má po nedělním zastavení palby do dvou týdnů následovat stažení těžké bojové techniky desítky kilometrů za linii fronty. Na plnění dohod má dohlížet kontrolní mise OBSE, která má v současné době asi 500 členů.

Autoři: ,