22. dubna 2014 19:34, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev obnovil 'protiteroristické operace'. Proruské radikály viní z mučení a vraždy politika

Předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov (uprostřed) se účastní vojenské přehlídky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov (uprostřed) se účastní vojenské přehlídky. | foto: Reuters

KYJEV Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vyzval k obnovení "protiteroristické operace" na východě země, kterou minulý týden nařídil pozastavit na dobu velikonočních svátků. Bezpečnostní složky vyzval k "rozhodným krokům" s cílem ochránit obyvatele východoukrajinských regionů před "teroristy".

Turčynov rovněž oznámil, že nedaleko východoukrajinského města Slavjanska, které ovládají proruští radikálové, byla objevena těla dvou "zvěrsky ubitých lidí". Jedním z nich je pohřešovaný zastupitel z východoukrajinského města Horlivka, člen strany Vlast Volodymyr Rybak. Členem této strany byl donedávna i sám Turčynov, než členství po převzetí vrcholné státní funkce pozastavil.

"Teroristé, kteří si vzali za rukojmí fakticky celý doněcký region, překročili veškeré hranice," řekl prezident. "Mučí a vraždí ukrajinské vlastence. Drze se postavili nejen naší zemi, ale celému světovému společenství, když se demonstrativně vysmívají dohodám přijatým na ministerské konferenci v Ženevě. Těchto zločinů se dopouštějí za plné podpory Ruska," konstatoval Turčynov.

Nad Slavjanskem dnes podle zprávy ukrajinského ministerstva obrany neznámí útočníci ostřelovali hlídkový vojenský letoun. Ke zranění osob nedošlo, stroj An-30 bez většího poškození přistál. V Luhansku bylo dnes bez vysvětlení uzavřeno mezinárodní letiště. Opatření, jehož důvody nebyly oznámeny, má platit až do poloviny května.

ČTĚTE TAKÉ:

V Kramatorsku, který leží nedaleko Slavjanska, zajali v noci na dnešek vzbouřenci velitele městské policie Vitalije Kolupaje a za jeho propuštění žádají volný přístup k policejním zbrojním skladům. Podle ukrajinského ministerstva jde o hrubé porušení dohod, který bylo v Ženevě dosaženo.

V Doněcku dnes vedení samozvané "lidové republiky" oznámilo, že vyklidí hlavní zasedací síň a dvě patra okupovaného sídla doněcké oblastní správy. Dohody o uvolnění několik týdnů obsazených prostor bylo podle agentury Interfax-Ukrajina dosaženo při vyjednávání mezi povstalci a úřadem doněckého gubernátora. Pokud se dohoda naplní, výrazně se prý zlepší fungování kanceláří životně důležitých pro chod celé oblasti.

Americký novinář zřejmě padl do zajetí proruských vzbouřenců

  • Proruští radikálové dnes ve východoukrajinském Slavjansku zadrželi reportéra amerického webu Vice News Simona Ostrovského. Rodiče zadrženého novináře prý osobně telefonicky informoval samozvaný „lidový starosta“ Vjačeslav Ponomarjov a sdělil jim, že jejich syn je v pořádku.
  • Podle Ponomarjova se Ostrovského zmocnili příslušníci proruských milicí, které ovládají město už několik týdnů. Novinář má kromě amerického i izraelské státní občanství.
  • Kde se americký novinář nachází, není známo. Ruský zpravodajský server Gazeta Ponomarjov tvrdí, že Ostrovsky je na svobodě a zadržen není. Některá ukrajinská média ovšem soudí, že je vězněn v budově ukrajinské tajné služby SBU ve Slavjansku, kterou okupují proruští vzbouřenci.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!