Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kyjev připravuje kulatý stůl. Tymošenková ho chce uskutečnit v Doněcku

Svět

  11:17
KYJEV - Uspořádat jednání u kulatého stolu o urovnání vnitropolitické krize na Ukrajině v úterý navrhla vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Do debaty o budoucnosti země by se podle ní měli zapojit i vůdci proruských organizací v Doněcké a Luhanské oblasti, které v pondělí vyhlásily nezávislost na Kyjevu.

Jaceňuk v úterý v Kyjevě jednal se Steinmeierem. Německý ministr myšlenku kulatého stolu podpořil s tím, že jednání se musí uskutečnit na Ukrajině a řídit je musí kyjevská vláda. foto: ČTK

 Podpořit myšlenku vnitroukrajinského dialogu v úterý na Ukrajinu přijel německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Rozhovory u kulatého stolu by se neměly konat v Kyjevě, ale v Doněcku, řekla Tymošenková, která se za necelé dva týdny bude ucházet o post hlavy státu. "Organizovat kulatý stůl v Kyjevě a bez účasti zástupců Doněcka a Luhanska včetně proruských hnutí je koncepčně neúčinné a nepřijatelné," uvedla expremiérka v prohlášení, které zveřejnila na svých webových stránkách.

Cílem rozhovorů by mělo být hledání příčin a následků nynějšího konfliktu na východě země. "Vláda ztratila mnoho času a nesnažila se vyslyšet hlasu Ukrajinců z jihu a východu," uvedla Tymošenková.

Jednání u kulatého stolu je nyní na Ukrajině horké téma, svou verzi celoukrajinských rozhovorů prosazuje zejména Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Její šéf Didier Burkhalter jako základ pro jednání navrhl "cestovní mapu", která počítá s odzbrojením nezákonných skupin, amnestií, debatou o decentralizaci a o statusu ruštiny a zajištěním spravedlivých prezidentských voleb 25. května.

Rusko Burkhalterův plán podpořilo

Moderátorem diskuse u kulatého stolu se má stát německý diplomat Wolfgang Ischinger. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes oznámil, že jednání by mělo začít už ve středu.

Jaceňuk v úterý v Kyjevě jednal se Steinmeierem. Německý ministr myšlenku kulatého stolu podpořil s tím, že jednání se musí uskutečnit na Ukrajině a řídit je musí kyjevská vláda. Podle Steinmeiera by se kulatých stolů mohlo uskutečnit hned několik, kromě centrálního kyjevského i v ukrajinských regionech.

ČTĚTE TAKÉ:

Problémem bude podle některých ukrajinských komentátorů účast. Ukrajinská vláda připouští, že do jednání je třeba zapojit zástupce vzbouřeneckého východu. Odmítá ale zasednout k jednacímu stolu s "teroristy", což je výraz vyhrazený ve vládních prohlášeních proruským radikálům. Moskva, která podle Kyjeva povstalecká hnutí na východě země řídí, ale zapojení vzbouřenců považuje za klíčové.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ STROJŮ ABSOLVENT na 12tky (OD 24500 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 500 - 30 000 Kč