Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Poplach na Ukrajině, z Běloruska vylétly stíhačky schopné nést rakety Kinžal

Budova v centru Kyjeva poničená ruským útokem (ilustrační snímek) foto: Profimedia.cz

V Kyjevě v pátek začal summit Evropské unie (EU) a Ukrajiny. Krátce předtím v metropoli vyhlásili letecký poplach. Sirény se následně rozezněly po celé zemi. Poplach byl po necelých dvou hodinách odvolán.
  10:23aktualizováno  15:00

Poplach souvisel s tím, že z běloruských letišť odstartovala ruská letadla, včetně stroje A-50U, který může navádět a řídit vzdušné útoky, a stíhaček MiG-31, které mohou být nosiči hypersonických střel Kinžal.

Bělorusko ve čtvrtek ohlásilo konec leteckého cvičení s ruským spojencem, nicméně ukrajinské velení varovalo, že nebezpečí trvá, dodal portál. Poplach vyhlásili krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

Ruské síly ale pokračují v náletech na civilní objekty. Lze zmínit, že ve východoukrajinském městě Kramatorsk, ovládaném ukrajinskými vojáky, záchranáři vyprostili z trosek dříve zasaženého obytného domu tělo zabité ženy. Počet obětí tohoto útoku se tak zvýšil na čtyři.

Twitterový účet Belarusian Hajun project, který o ranním startu ruských stíhaček z Běloruska informoval, nicméně odpoledne napsal, že se všechny stroje vrátily na letiště Mačulišci nedaleko Minsku.

Lídři EU se Zelenským jednají o šancích Ukrajiny na rychlý vstup do EU nebo o možnostech vyjednání jeho desetibodového mírového plánu. „V našem odhodlání neustoupíme. Ukrajinu budeme podporovat na každém kroku na její cestě do EU,“ napsal Michel na Twitteru po příjezdu do Kyjeva.

Mezi konkrétní přísliby, které z Bruselu do Kyjeva k prvnímu společnému summitu od začátku války přivezli, patří zdvojnásobení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky, zřízení mezinárodního centra pro koordinaci vyšetřování válečných zločinů z Ukrajiny nebo 25 milionů eur na podporu odminování oblastí zaminovaných Rusy.

Výstupem pátečního dvoukolového jednání má být společné prohlášení. Odrazí se v něm patrně také očekávaná debata o tom, jak pokračovat v pravidelné finanční pomoci Ukrajině nebo kam směřovat peníze chystané pro humanitární účely.

„Společně na Ukrajinu vezeme světlo! Ukrajinci si mohou na poště vyměnit staré žárovky za energeticky úsporné LED žárovky. Evropská unie jich s radostí nabídla 35 milionů. Každý ušetřený kW je cenný v boji proti ruské energetické válce,“ napsala po příjezdu do Kyjeva šéfka Komise.

Von der Leyenová a Michel chtějí podle unijních činitelů ocenit dosavadní ukrajinskou snahu o reformy a vyzvat Kyjev k jejich pokračování, které je nutné k připojení do EU. Země má podle Unie nehledě na válku stále problémy s korupcí či s fungováním právního státu.

Ukrajina chce vzhledem k obavám z Ruska ve srovnání s jinými kandidáty na členství v EU výrazně rychlejší přijímací proces a její politici mluví o vstupu v roce 2026, EU však zdůrazňuje nutnost dokončení reforem a varuje před přehnaným očekáváním.

Ukrajinští představitelé poslední dobou opakovaně varovali před možností, že Rusko znovu podnikne velký útok, aby zvrátilo situaci na bojišti. Naposledy ministr obrany Oleksij Reznikov varoval, že ruská ofenziva by mohla začít už 24. února, tedy na výročí vpádu ruských vojsk do země.

Na ruské přípravy na ofenzivu v podobě posilování vojsk a průzkumu na různých úsecích fronty upozornil ve čtvrtek také ukrajinský generální štáb.

Ruský prezident Vladimir Putin možná opět přecenil síly ruské armády, a proto její předpovídaný velký útok na východě Ukrajiny skončí předčasně v období jarních dešťů a nepovede k průlomu ve válce, předpovídají analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat