29. července 2015 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev trestá Putinova přívržence: Depardieu nesmí pět let na Ukrajinu

Gerard Depardieu  s kosou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gerard Depardieu s kosou. | foto: ČTK

KYJEV Francouzský herec Gérard Depardieu, známý poslední dobou svými proruskými postoji, nesmí pět let na Ukrajinu. Oznámila to mluvčí ukrajinské tajné služby SBU. Zákaz vstupu je odplatou za hercovy „protiukrajinské výroky“. „SBU rozhodla o zákazu vstupu na pět let na základě žádosti od ministerstva kultury,“ uvedla mluvčí.

Depardieu před dvěma lety získal ruské občanství z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina, aby unikl vysokým daním ve své vlasti. Nedávno rozhněval ukrajinské úřady podporou ruské anexe Krymu v loňském roce.

O tom, že se Depardieu dostal na ukrajinskou černou listinu osob představujících ohrožení pro národní bezpečnost, informoval v předstihu již minulý týden francouzský tisk. Ukrajinský ministr kultury Vjačeslav Kirilenko vzápětí zprávu popřel jako lživou, protože ministerstvo teprve předalo příslušný návrh SBU, která ze zákona má rozhodnout. Ujistil současně, že ani v případě, že na herce skutečně budou uvaleny ukrajinské sankce, nebudou jeho filmy zakázány.

Lukašenko je označovaný svými kritiky za posledního evropského diktátora.
 S Ramzanem Kadyrovem, který je v zahraničí často kritizován za zločiny proti lidskosti, si Depardieu zašel na skleničku.

Kirilenko připustil, že „skutečně existuje seznam 117 lidí“, které jeho ministerstvo ještě v lednu navrhlo zařadit na černou listinu, a nedávno skupina nevládních spolků požadovala podobně ztrestat více než 500 dalších zahraničních herců a umělců, kteří se prý vyslovovali proti Ukrajině.

Podle tisku jsou prý mezi 567 "nominovanými“ například srbský filmový tvůrce Emir Kusturica, americký režisér Oliver Stone anebo americký herec Steven Seagal.

Poslední kapka? Výroky v Cannes

Depardieu se podle francouzských médií Kyjevu znelíbil prohlášením na filmovém festivalu v Lotyšsku v srpnu 2014, když řekl, že „má rád Rusko a Ukrajinu, která je součástí Ruska“. Trpělivost ukrajinským úřadům pak prý definitivně došla, když se Depardieu podobně vyjádřil letos v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Ruský tisk nicméně ironicky připomíná, že navzdory vší lásce k Rusku, kde se stal i čestným občanem severokavkazského Čečenska, v Mordvinsku mu nabídli křeslo ministra kultury a na Krymu křeslo šéfa státního výboru pro vinařství, se herec nakonec usadil v Belgii. V Rusku však prý chystá výrobu ekologicky čisté vodky i otevřít síť restaurací Gérard.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč