Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev přišel o Krym. Ztratí také Doněck na východě Ukrajiny?

Proruská demonstrace ve východoukrajinském Doněcku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruská demonstrace ve východoukrajinském Doněcku. | foto: ČTK

Krymský poloostrov je pro Kyjev podle všeho ztracen. Tamní parlament, podpořený výsledky nedělního referenda, vyhlásil nezávislou Krymskou republiku a požádal o její začlenění do Ruské federace. Na ukrajinskou vládu se při tom neohlížel. Kyjev však čelí ještě vážnější hrozbě, než představuje ztráta Krymu: požadavek referenda rezonuje i východem Ukrajiny. Bouří se především města Doněck a Charkov.

"Jsem občanem Ukrajiny. Mohl bych odsud odejít a odjet do Ruska za svými přáteli a příbuznými, ale nechci to udělat. Neopustím to tu, tohle město je můj domov. Mám tu rodinu. Je to rodná země mých předků," řekl reportérce stanice CNN Vladimir Kosolapov, lídr doněckých komunistů.

Doněck je Rusko!

Kosolapov byl jedním z tisícovky demonstrantů, kteří v sobotu na doněckém Leninově náměstí protestovali proti kyjevské vládě. "Doněck je ruské město," skandovali. Vzduchem se vlnily jak ruské vlajky, tak rudé prapory s ikonickým portrétem Che Guevary. Podle Kosolapova obyvatelé Doněcku touží po federalizaci Ukrajiny. "Náš region potřebuje větší nezávislost na Kyjevě. Většina lidí si tu myslí, že tamní vláda není legitimní," vysvětlil.

ČTĚTE TAKÉ:

Žluto-modré pruhy ukrajinské vlajky záplavu ruské trikolory na náměstí nenarušily. Proukrajinsky orientovaní obyvatelé Doněcku se v posledních dnech v centru města shromažďují jen sporadicky. "Lidé se bojí," vysvětlil CNN jeden z proukrajinských aktivistů, místní novinář Denis Kazansky. Není divu - neuplynul ani týden, kdy při násilném střetu mezi oběma tábory zahynul mladý proukrajinský demonstrant. Dvaadvacetiletý muž se stal první obětí ukrajinské revoluce mimo Kyjev.

Místo, kde mladík v noci na čtvrtek zemřel, o víkendu připomínal jen improvizovaný památník z květin. Zatímco ti, kteří sympatizují s kyjevskou vládou, se stáhli do ústraní, jejich protivníci jsou čím dál hlasitější. Na Leninově náměstí vztyčili červené stany, v nichž se rekrutují domobranci. K dispozici byly podle CNN také petiční archy se třemi otázkami:

  • Podporujete obchodní dohodu s Ruskem?
  • Chcete ruštinu jako oficiální jazyk?
  • Má být Ukrajina členem NATO?

Doněcké úřady se o víkendu pokusily další demonstrace zakázat, ale oblastní soud jejich žádost zamítl s odvoláním na to, že protesty neohrožují veřejnost. Sobota dala soudu za pravdu - na rozdíl od podobně rozbouřeného Charkova, kde v ten samý den ruští demonstranti napadli sídlo radikálního uskupení Pravý sektor a dva Rusové byli zastřeleni, panoval v Doněcku relativní klid, přestože demonstranti zablokovali dopravu a před budovou ukrajinské kontrarozvědky SBU se domáhali propuštění samozvaného gubernátora Pavla Gubarjeva. (Toho ukrajinská policie zatkla poté, co na počátku března obsadil v čele proruských radikálů sídlo doněcké oblastní správy (více čtěte ZDE).

V neděli se situace změnila. Dvoutisícový dav demonstrantů, vyzbrojených železnými tyčemi a mávajících nezbytnými ruskými vlajkami, dál požadoval Gubarjevovo propuštění a nakonec vzal ztečí budovu doněcké prokuratury. Navzdory odporu, který jim kladla pořádková policie, se demonstrantům nakonec podařilo do budovy proniknout a strhnout z ní ukrajinskou vlajku - za pokřiku "Doněck je Rusko".

Ačkoli, jak uvádí CNN, žije v oblasti 48 procent etnických Rusů, což počet etnických Ukrajinců převyšuje o pouhá dvě procenta, proruské hlasy zavrhující Kyjev a volající po referendu podle krymského scénáře zaznívají čím dál hlasitěji.

Dav strhl ukrajinskou vlajku z prokuratury v Doněcku:

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!