Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyhrává nejen v boxu. Kyjevským starostou se stal šampion Kličko

Svět

  20:57aktualizováno  26. května 0:27
KYJEV - Prvního kola ukrajinských prezidentských voleb se podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů. Oznámila to v Kyjevě ústřední volební komise. V souběžných volbách kyjevského starosty zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko.

Vitalij Kličko a Petro Porošenko. foto: ČTK

Největší zájem o prezidentské volby byl podle očekávání na západě země, kde je pozice stoupenců nového ukrajinského režimu nejsilnější. Ve Lvovské oblasti přišlo k volbám téměř 77 procent voličů. V Kyjevě a Kyjevské oblasti hlasovalo přes 68 procent voličů.

V Kyjevě zájem o prezidentské volby v řadě případů převýšil možnosti volebních komisí. Večer se na některých místech pokoušeli voliči proniknout do volebních místností násilím. Podle televize Espreso asi tisícovka lidí vzala útokem volební místnosti v Bohatyrské ulici, když místní komise čekajícím oznámila, že hlasování skončilo.

Kyjevským starostou byl zvolen boxerský šampion Kličko.

Málo voličů naproti tomu přišlo odevzdat hlas na jihu Ukrajiny, i když drtivá většina okrsků bez překážek fungovala. V Mariupolu média odhadují účast kolem 17 procent. V Oděse naproti tomu hlasovalo přes 47 procent lidí, přestože původní informace signalizovaly slabou účast.

Podle zprávy ukrajinského ministerstva vnitra bylo během voleb podáno 76 stížností na průběh hlasování, z nichž přes třicet podle policistů souvisí s událostmi, které nesou příznaky trestného činu. Prakticky všechny byly podány na východě Ukrajiny zmítaném akcemi separatistů.

Vitalij Kličko je ženatý, s manželkou má tři děti.

Souběžně s prezidentskými volbami se v několika ukrajinských městech konaly i volby starostů. Ostře byly sledovány zejména v Kyjevě, kde kandidoval populární vůdce hnutí UDAR Vitalij Kličko. Podle odhadů získal 57 procent hlasů a pohodlně vyhrál. Křeslo starosty získala zřejmě jeho strana i v Oděse, kde se starostou má stát Kličkův stranický kolega Eduard Hurvic.

Vitalij Kličko v boxu i v politice mířil vždy na nejvyšší mety

  • Několikanásobný světový šampion v boxu byl jednou z hlavních postav opozičních protestů na Ukrajině, které vedly k pádu proruského vedení země včetně prezidenta Viktora Janukovyče. Demonstrací se i osobně účastnil.
  • - Podle prvních odhadů byl zvolen starostou ukrajinské metropole Kyjeva. V minulosti se o křeslo starosty Kyjeva ucházel již dvakrát. V roce 2006 skončil na druhém místě se ziskem 26 procent hlasů, o dva roky později skončil třetí, když získal 18 procent hlasů. Od roku 2012 je poslancem.
  • Kličko je vůdcem a zakladatelem opoziční Ukrajinské demokratické aliance pro reformy (UDAR), která v parlamentních volbách v roce 2012 skončila na třetím místě se ziskem 13,96 procenta hlasů a 40 mandátů.
  • Původně byl považován za favorita prezidentských voleb, kandidatury se nakonec vzdal ve prospěch Petra Porošenka, který nedělní volby podle průzkumů vyhrál. Jako starosta Kyjeva toho mohu více změnit než jako prezident, řekl v dubnu Kličko po setkání s pražským primátorem Tomášem Hudečkem.
  • Kličko se narodil 19. července 1971 v Bělovodsku v tehdejším sovětském Kyrgyzstánu v rodině sovětského důstojníka. V mládí jeho rodina kvůli kariéře otce - vojenského pilota - putovala z místa na místo a jako dítě žil několik let i se svou rodinou v Mimoni na severu Čech. "Já můžu říct o Česku jen samou chválu," řekl v jednom z rozhovorů. Každý rok prý také jezdí do Prahy. Na Ukrajině žije od svých 14 let. Několik let žil v Německu.
  • Kličko vystudoval vyšší odbornou školu, na Kyjevské národní univerzitě Tarasa Ševčenka získal titul PhD. v oboru sportovní věda a filozofie. Odtud pramení jeho přezdívka Dr. Železná pěst.
  • Než začal ve čtrnácti letech boxovat, věnoval se kickboxu. Do profesionálního ringu nastoupil v roce 1996. Jeho mladší bratr Vladimir je rovněž úspěšný boxer.
  • Vitalij Kličko je ženatý, má tři děti.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...