Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dovedli zemi k bankrotu. Komunisty však volí každý třetí Kypřan

Svět

  9:18
NIKÓSIE - Komunisty volí každý třetí Kypřan a každý třicátý je dokonce členem strany. Kyperská komunistická strana AKEL je dnes suverénně nejsilnější komunistickou stranou v Evropě. Teď žádá odchod Kypru z eurozóny.

Kyperský parlament odmítl jednorázově zdanit vklady. foto: ČTK

Současně však nese spoluzodpovědnost za pád Kypru na pokraj bankrotu, protože to byli právě komunisté, kteří od roku 2008 až do loňska stáli v čele kyperské vlády. Bývalý prezident Dimitris Christofias, který vládl až do února tohoto roku, byl před svým zvolením generálním tajemníkem AKEL.

"S Moskvou nemáme nic společného," říká pracovník mezinárodního oddělení AKEL. "Marxismus ale samozřejmě uznáváme, jeho to základ naší politiky," dodává zároveň. Znak strany, za který by se nemusela stydět žádná "kovaná" komunistická strana, visí hrdě na zdi mnohapatrové budovy ústředního výboru kyperských komunistů v samém centru Nikosie.

Právě svojí komunistické straně, která má do devadesátých let na Kypru zásadní podíl na moci, vděčí Kypřané za mnoho ze svých velkých sociálních výdobytků. Vysoké penze, sociální dávky na západoevropské a někdy i vyšší úrovni, mnoha tisícové platy úředníků ve státním sektoru, to vše se podařilo AKELu za poslední dvě desetiletí kyperským Řekům zajistit.

Krize na Kypru očima fotoreportéra Lidových novin.

"Naši komunisté jsou skutečnými komunisty, kteří mysleli vždy na obyčejné lidi," říká nicosijský důchodce, který sedí u obligátní kávy a cigarety v malé restauraci na okraji starého města."Ano, vždy jsem je volil a bude je volit dál. Oni za krizi nemohou," dodává.

"Současný státní bankrot, sice nyní oddálený, ale uvidíme na jak dlouho, skutečně nejde dávat tak úplně za vinu bývalému komunistickému prezidentovi a vládě v čele s AKEL," říká v soukromém rozhovoru i jeden ze západoevropských diplomatů v Nikosii, který si nepřál být jmenován.

"Hlavním viníkem jsou především zdejší banky, na státních orgánech velmi nezávislé, které napůjčovaly nesmyslně moc do Řecka. Dokonce i kdyby nebyla v Řecku žádná krize, sotva by dostaly své úvěry splacené," uvádí.

Se západními ekonomy se však shoduje v tom, že komunistická vláda a prezident Christofias neudělali dost, aby bankrotu zabránili. "Christofias dal svým voličům slib, že za něj se nebudou snižovat platy, ani se nebude propouštět. Ten slib sice dodržel, ale když odcházel z funkce, tak svému předchůdci sdělil, že Kypr má peníze maximálně do května," dodává diplomat.

To, že se dnes kyperští komunisté k Moskvě nehlásí, a to přesto, že velká část v Sovětském svazu a později Rusku vystudovala vysoké školy, je dáno i rozladěním z toho, že v podstatě Kypru odmítlo Kreml pomoci. Kypru sice Rusko poskytlo před více než rokem úvěr ve výši dva a půl miliardy dolarů, ale když Christofias požádal Putina o dalších pět miliard, zablokovala půjčku ruská Duma. Paradoxně nejhlasitějšími odpůrci druhé půjčky Kypru byli ruští komunisté.

Komunističtí továrníci

Na bankrotu a zdanění velké části peněz na účtech nad 100 tisíc euro budou paradoxně velmi škodní i kyperští komunisté. Strana AKEL totiž vlastní celé hospodářské impérium, do kterého patří i jedna z největších kyperských likérek, celá síť hotelů a mnoho dalších zařízení, které strana zakoupila z členských příspěvků a stranických financí. "Přestože mají jako základ své politiky marxismus, tak ve svých podnicích se kyperští komunisté chovají jako tvrdí kapitalističtí podnikatelé," dodává diplomat.

Nebyli by to komunisté, aby se pro svoje politické účely nepokusili využít i současné krize. Současný generální tajemník AKEL Andros Kyprianu označuje postup Evropské unie za "zlomyslný a neokoloniální" a jeho strana požaduje, aby Kypr vystoupil z eurozóny a vrátil se ke kyperské libře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!