Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Deltakron. Vědci objevili nový kmen covidu, který kombinuje deltu i omikron. Může ale jít jen o kontaminaci

Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kyperští vědci tvrdí, že nalezli nový kmen koronaviru, který kombinuje varianty delta a omikron. Pojmenovali ji proto deltakron. Zatím není jisté, jaké představuje nebezpečí. Podle dalších odborníků se ale může jednat o výsledek poměrně běžné kontaminace v laboratoři.
  16:07

„V současné době existují omikronové a deltové koinfekce. Našli jsme tento kmen, který je kombinací těchto dvou,“ řekl podle serveru Bloomberg Leondios Kostrikis, profesor biologických věd na Kyperské univerzitě. Vědci objevili genetické signatury omikronu v genomech delta.

Kostrikis a jeho tým identifikoval 25 případů deltakronu. Kombinovaná infekce je vyšší mezi pacienty, kteří jsou kvůli nemoci hospitalizováni.

Varianta delta je více smrtící než varianta omikron, která se obvykle vyznačuje mírnějším průběhem. Omikron ale přesto děsí zdravotníky rychlým šířením a svou schopností se lépe vyhýbat ochranným bariérám vytvářených vakcínami proti koronaviru.

„Uvidíme, zda je tento kmen více patologický nebo více nakažlivý,“ podotkl o deltakronu Kostrikis. Podle něj zatím též není jisté, zda převládne nad deltou nebo omikronem. Sám si myslí, že omikron převládne i nad tímto novým kmenem.

Výzkumníci poslali své výsledky do mezinárodní databáze GISAID, která shromažďuje data o virech.

Odborníci vyjadřují pochybnosti

Někteří odborníci ale vyjadřují pochybnosti o tom, že by se mělo jednat o nový kmen. Podle virologa Toma Peacocka z oddělení pro infekční nemoci Královské univerzity v Londýně, by se mohlo jednat o pouhou kontaminaci.

„Sekvence kyperského deltakronu se zdají být docela jasně kontaminací. Neshlukují se na fylogenetickém stromě (grafické znázornění připomínající strom, které znázorňuje příbuzenské vztahy mezi různými taxonomickými jednotkami, poznámka redakce) a mají celé Artic primer sekvenování amplikonů omikronu v páteři jinak náležící deltě,“ napsal na Twitteru.

Podle Peacocka mohlo dojít k možné záměrně „malého množství RNA vzorků či výtěrového materiálu v sekvenačních laboratořích“, což vyvolává dojem, že virus se smíchal i v opravdovém světě, ačkoliv se tak nestalo. „Děje se tak docela často, protože malé objemy kapaliny mohou způsobit tento problém,“ vysvětlil.

Vědec se domnívá, že vzhledem k poměrně krátkému časovému úseku, kdy je zde omikron, je na nějakou rekombinaci příliš brzy. Podle něj jakékoliv údajné nové kmeny musí být prozkoumány ve vícero laboratořích, než bude možné je klasifikovat.

Podle Nicka Lomana, profesora mikrobiální genomiky na Anglické univerzitě v Birminghamu, by rekombinace dvou variant nebyla překvapením. Takové formy mohou vzniknout, když cirkuluje více variant patogenu. Nicméně se též domnívá, že deltakron je spíše „technický artefakt“, který vznikl v průběhu procesu sekvence genomu viru.

Kostrikis podezření z kontaminace odmítá. Podle něj případy „naznačují evoluční tlak na rodový kmen, aby získaly tyto mutace“, nikoliv, že by se mělo jednat o „výsledek jediné rekombinační události“.

Profesor se hájí i tím, že vzorky byly zpracovány ve vícero zemích, přičemž izraelské pracoviště už oznámilo, že alespoň jedna sekvence v globální databázi ukazuje na genetické charakteristiky deltakronu. „Tato zjištění vyvracejí nezdokumentovaná tvrzení, že deltakron je výsledkem technické chyby,“ řekl Kostrikis.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...