"Připravujeme speciální operaci," citovala místopředsedu prozatímní vlády v Kyrgyzstánu Almaze Atambajeva agentura Reuters. "(Bakijev) se skrývá ale za lidským štítem. Doufáme, že operaci budeme moci uskutečnit bez ztrát na životech civilistů," dodal Atambajev.
Bakijev, který v předchozích dnech vyzval k zásahu OSN, ale před zásahem vůči své osobě znovu varoval. "Jen ať si zkusí se mě zmocnit, jen ať si zkusí mě zabít. Věřím, že to povede k tak velkému krveprolití, které nikdo nebude moci ospravedlnit," prohlásil ve vystoupení před několika tisícovkami jeho příznivců.
Je to poprvé, co Bakijev vystoupil na veřejnosti po svém útěku z hlavního města Biškeku. Opozice, která vytvořila prozatímní vládu v čele s Rozou Otunbajevovou, jej vyzvala k složení funkce a zároveň obvinila z toho, že chce vyvolat občanskou válku.
Povstání proti prezidentovi z minulé středy a následné násilnosti si vyžádaly přes 80 mrtvých. Bakijev, který ruskému časopisu Russkij Newsweek tvrdil, že je k rezignaci připraven, agenturám naopak několikrát řekl, že odmítá přistoupit k abdikaci a prohlásil, že případný pokus o jeho usmrcení "zalije zemi krví". Otunbajevová na to reagovala prohlášením, že její prozatímní vláda chce prezidenta zatknout a soudit za smrt lidí, kteří zahynuli při převratu.
Vicepremiér Omurbek Tekebajev v neděli pohrozil, že kdyby se snad Bakijev pokusil situaci dál destabilizovat, bude proti němu použito síly. Kyrgyzstán, hornatý stát vklíněný mezi Kazachstán a Čínu, patří k nejchudším v Asii. Země nemá větší zásoby nerostných surovin a Bakijev po sobě nechal státní kasu prázdnou. Hlavním pohnutkou k povstání přitom bylo snížení cen paliv a energie, což národu Otunbajevová obratem slíbila.