Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kyrgyzský prezident zřejmě rezignuje. Vláda je ochotna jednat

Svět

  8:58aktualizováno  15:16
BIŠKEK - Svržený kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev dnes odmítl ultimátum prozatímní vlády a pozval šéfku povstalců Rozu Otunbajevovou k jednání do Džalalabadu. Připustil zároveň, že se vzdá funkce hlavy státu, pokud nová vláda jemu a jeho rodině zaručí bezpečnost.

Kurmanbek Bakijev hovoří v Džalalabadu ke svým příznivcům foto: Reuters

Vláda nabídku na jednání přijala, ale z obavy před Bakijevovým útěkem zablokovala kyrgyzská letiště. K městu Oš na jihu země se blíží kolony vojenských vozidel. Nové vedení státu dnes z hlavního města Biškeku Bakijevovi vzkázalo, že pokud se během dne nevzdá, bude zatčen. "Zrušili jsme prezidentovu imunitu a očekáváme, že se vzdá," řekl novinářům vicepremiér Azimbek Beknazarov.

"Když se nevzdá, bude zadržen." Bakijev dnes dopoledne svolal do Džalalabadu mítink, jehož se podle středoasijské agentury AKIpress zúčastnilo asi 5000 lidí. Povstalce na demonstraci označil za bandity a vládu za nelegitimní. Po mítinku nicméně vyjádřil ochotu zahájit jednání. Podle kyrgyzských agentur chce složit funkci hlavy státu, pokud nový režim zajistí bezpečnost jemu osobně i členům jeho rodiny.

"Do Biškeku nepojedu, ať ona přijede sem," řekl Bakijev na adresu předsedkyně povstalecké vlády Rozy Otunbajevové. "Co je to za ultimátum, když nedokážou zajistit ani svou vlastní bezpečnost," řekl prezident.

Vicepremiér Azimbek Beknazarov odpoledne jménem vlády nabídku k jednání přijal. "Náš zástupce je na místě s Bakijevem," řekl agentuře Reuters. "Sám by měl říci, v jakém formátu by se jednání mělo uskutečnit," řekl Beknazarov. Ošská policie podle zprávy CAnews dnes zablokovala všechny vjezdy do města.

K městu podle agentury Interfax míří kolony obrněných vozidel. Z obavy před útěkem prezidenta do ciziny kyrgyzské úřady zablokovaly všechna letiště. Mnohá kyrgyzská média spekulují, že pro Bakijeva je připraven azyl v sousedním Kazachstánu. Mluvčí tamního ministerstva vnitra ale dnes oznámil, že jeho úřad nemá žádné informace o tom, že by v zemi byli vysocí funkcionáři svrženého kyrgyzského režimu. Americké velvyslanectví v Biškeku v noci na dnešek oficiálně popřelo, že by bylo ochotno poskytnout prezidentovi byť dočasné útočiště.

Kromě bývalého prezidenta vydala vláda zatykač na několik členů Bakijevovy rodiny. Jeho bratr Džanybek je jako šéf státní ochranky odpovědný za střelbu do lidí v Biškeku, která minulou středu vyústila ve státní převrat. Druhý bratr Achmad, údajně nejmocnější podnikatel na jihu země, se v těchto dnech pohybuje v prezidentově okolí. Starší prezidentův syn Marat působil jako zástupce ředitele tajné policie a mladší Maxim, který je nyní údajně v Lotyšsku, byl jako šéf mocné státní agentury pro investice považován za muže číslo dvě v zemi.

Podle člena prozatímního vedení země Topčubeka Turgunalijeva se situace v Džalalabadu a okolí "blíží krveprolití". Agentuře Kabar dnes Turgunalijev řekl, se místní obyvatelstvo po pádu Bakijeva rozdělilo do dvou táborů. "Objevují se návrhy, aby se jižní část země připojila k jinému státu," varoval Turgunalijev.

Pětimilionový Kyrgyzstán podélně rozděluje vysokohorský hřeben. Zatímco průmyslovější sever má etnicky i kulturně blízko ke Kazachstánu, obyvatelstvu jižní části je bližší Uzbekistán. V džalalabadské provincii žije zhruba čtvrtina obyvatelstva země, silné postavení tu má uzbecké etnikum.

ČTĚTE TAKÉ: Kyrgyzská opozice se chystá na prezidenta, ten hrozí krveprolitím

Na přelomu 80. a 90. let se jihokyrgyzská Oš stala centrem národnostních střetů mezi Uzbeky a Kyrgyzy, při nichž přišlo o život na 300 lidí.

Nepokoje potlačily oddíly sovětského ministerstva vnitra, které ještě před rozpadem SSSR do oblasti vyslal prezident Michail Gorbačov.

Viceprezident Beknazarov dnes oznámil, že prozatímní vláda chce ve čtvrtek zorganizovat v Džalalabadu a Oši mítinky svých vlastních příznivců. Původně se podle něj měly odehrát dnes, ale z obavy před násilnými střety obou táborů byly přeloženy.

Podle Beknazarova nový režim navázal kontakt s některými činiteli svržené vlády, například s bývalým prvním vicepremiérem Akylbekem Džaparovem, ale i s Moldomusou Kongantijevem, bývalým ministrem vnitra. Kongantijev, jehož se minulý týden při nepokojích v severokyrgyzském Talasu zmocnil dav a podle některých informací ho zabil, je podle Beknazarova "na léčení".

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...