Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Labe v Drážďanech dál stoupá, v Devíně se Dunaj tlačí do koryta Moravy

Svět

  12:09aktualizováno  14:26
Hladina Labe v Sasku dál pomalu stoupá. V Drážďanech dosáhla šesti metrů, a překonala tak hranici pro vyhlášení třetího povodňového stupně. Povodňová vlna na řece Odře dorazila do polského města Olawa v Dolnoslezském vojvodství, připravuje se na ni Vratislav i další města. V Rakousku se povodňová situace zlepšuje, hladina Dunaje v Bratislavě zůstává na vysoké úrovni.

Labe v Drážďanech v posledních dnech pomalu, ale setrvale stoupá. Třetí stupeň, kterého dosáhla řeka ve středu krátce před osmou hodinou ranní, znamená, že by voda mohla zaplavit zastavěné pozemky, silnice a železniční tratě.

Běžný stav hladiny je v saské metropoli 1,5 metru. Kulminovat by tu měla řeka v noci na čtvrtek, a to zhruba na 6,2 metru. Při povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v Drážďanech 9,4 metru.

Třetí povodňový stupeň v Sasku nadále platí v Schöně u hranic s Českem, zde se kulminace očekává rovněž v noci na čtvrtek, a to na 6,77 metru. Různé stupně varování před povodní platí po celé délce toku Labe v Sasku, tedy i v Riese a Torgavě. V Sasku-Anhaltsku, kam řeka dál teče, byl zatím první stupeň varování vyhlášen ve Wittenbergu, který leží jihovýchodně od zemské metropole Magdeburku.

Na Lužické Nise na německo-polské hranici se situace uklidnila, žádná z měřicích stanic v Sasku už nehlásí hodnoty odpovídající zvýšenému povodňovému nebezpečí. Povodňová vlna se tu přesunula dál na sever do Braniborska, které se nyní připravuje – stejně jako polské město Vratislav – na povodňovou vlnu z Odry. Ta rovněž tvoří část hranice Polska a Německa a Lužická Nisa se do ní vlévá.

„Doufáme v to nejlepší, ale připravujeme se na to nejhorší,“ řekl k povodňové situace braniborský zemský premiér Dietmar Woidke. Tuto spolkovou zemi čekají v neděli volby.

Hladina řek opadá také na jihovýchodě Bavorska, kde od neděle do úterý vydatně pršelo. V Pasově, který se připravoval na velkou vodu, kleslo varování ze třetího na druhý povodňový stupeň. Hladina Dunaje a většiny dalších řek, jež se do něj vlévají, klesá. Výjimkou je Isar, na kterém platí v současnosti třetí povodňový stupeň v dolnobavorské metropoli Landshutu.

Přípravy ve Vratislavi

Povodňová vlna na řece Odře dorazila do polského města Olawa v Dolnoslezském vojvodství, připravuje se na ni Vratislav i další města. Záplavy už v předchozích dnech na jihu země zpustošily řadu vesnic a městeček a podle policie si vyžádaly sedm lidských životů.

„Olawou prochází povodňová vlna, činnost služeb včetně hasičů a vojsk územní obrany se soustředí na zabezpečení (protipovodňových) hrází,“ řekl podle PAP Michal Wójtowicz z místního hasičského sboru. Do zajištění hrází se podle něj zapojili i obyvatelé. Na některých místech se objevily průsaky, které se utěsňují pytli s pískem. Hladina Odry stále stoupá, její kulminaci město teprve čeká.

Povodňová vlna je podle starosty Olawy Tomasze Frischmanna nižší, než se čekalo, ale může být delší a protékat městem delší dobu, napsal deník Rzeczpospolita. Asi třicetitisícovým městem protékají dvě řeky – stejnojmenný tok a Odra. Olawa se nachází necelé tři desítky kilometrů od Vratislavi, která se na příchod velké vlny chystá.

Server onet.pl informuje, že v Trestně, kde se na Odře nachází poslední měřící stanice před Vratislaví, byl nad ránem překročen stav pro vyhlášení povodňového poplachu.

Úřady zrušily výzvu k evakuaci ve městě Nisa, které velká voda zaplavila ve dvou vlnách v neděli a v pondělí a zalila kromě jiného nemocnici. Naopak lidé v několikatisícovém městečku Lewin Brzeski ležícím dále po proudu Kladské Nisy se ještě do svých domovů vracet nemají.

V západopolské Žagani (česky Zaháň) ráno kulminovala řeka Bobr a záchranáři už v noci evakuovali obyvatele několika ulic. Hladina řeky se dostala na 751 centimetrů, jen pět centimetrů pod rekordní úroveň, informuje televize TVN24.

Jih a jihozápad Polska se už několik dní potýká s rozsáhlými záplavami, zejména v povodí Odry. Podle úterních informací policie si velká voda vyžádala životy nejméně sedmi lidí. Dnes policie uvedla, že momentálně nemá oficiálně hlášené žádné pohřešované.

Situaci v zaplavených oblastech sledují drony Bayraktar, uvedla polská armáda. K dispozici je také 19 vrtulníků.

V Rakousku se situace zlepšuje

V Rakousku se povodňová situace dál zlepšuje a hladiny velké části toků klesají. I ve středu očekávají rakouští meteorologové občasné přeháňky, velké a vytrvalé deště by ale Rakousko neměly zasáhnout nejméně do víkendu.

Rakouské záchranné složky jsou stále v pohotovosti a pokračují v odstraňování následků záplav, a to zejména v Dolních Rakousích, kde kvůli velké vodě zemřelo šest lidí.

V celém Rakousku vrací k normálnímu provozu školy, v úterých jich byla téměř stovka zavřena ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Uzavřeny ale zůstávají některé části silnic, včetně úseků na rychlostní silnici S3, která vede k hranicím s Českem, uvedl ráno rakouský automotoklub ÖAMTC.

K normálnímu provozu se vrátilo i vídeňské metro a ráno začaly opět jezdit i vlaky na západní železniční trati, která spojuje většinu hlavních měst spolkových zemí a jejíž provoz byl kvůli počasí omezen od neděle. Obnovení dopravy ale provázejí problémy a vlaky nabírají zpoždění mimo jiné na vídeňském hlavním nádraží. Důvodem je podle serveru deníku Kurier i větší počet cestujících, kteří v rakouské metropoli uvízli v předchozích dnech.

Kancléř Karl Nehammer oznámil, že vláda vyčlení další prostředky do fondu pro zmírnění následků katastrof a zvýší ho tak na jednu miliardu eur (asi 25 miliard Kč). Firmy, které vážně postihly záplavy, budou moci odložit platbu daní. Vláda slíbila poškozeným také speciální bezúročné půjčky.

Vysoká hladina Dunaje v Bratislavě

Dunaj ve slovenské metropoli ráno dosáhl výšky 967 centimetrů a dopoledne mírně stoupl. V noci byl až na 983 centimetrech. Ještě na začátku minulého týdne, tedy před vydatnými srážkami na Slovensku a v okolních zemích, dosahoval jen zhruba tří metrů. Hladina evropského veletoku by podle posledního odhadu slovenských meteorologů měla výrazně klesnout až ve čtvrtek.

Řeka Morava v Kopčanech na západě Slovenska byla ráno na 586 centimetrech a dopoledne pak klesla o zhruba deset centimetrů; v pondělí a v úterý přesahovala úroveň šesti metrů. U Bratislavy se pak nadále držela nad osmi metry.

„Kulminace na Dunaji stále přetrvává, Morava nad soutokem s Dyjí začala mírně klesat,“ uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. Dodal, že průběh kulminace Dunaje ovlivňuje vysoký stav Moravy. Ta se do Dunaje vlévá v západní části Bratislavy, kde vydatné srážky v uplynulých dnech zkomplikovaly situaci a vynutily si evakuaci desítek lidí.

Předseda Bratislavského kraje Juraj Droba uvedl, že situace v bratislavských čtvrtích Devínska Nová Ves a Devín se nelepší. Devín, který leží u soutoku Moravy a Dunaje, zůstal pro běžnou dopravu nedostupný. Přepravu obyvatel tam nadále zajišťuje armáda nákladními vozy. Rozvodněný Dunaj se v této oblasti podle Droby tlačí do koryta Moravy. Droba si stěžoval na takzvanou povodňovou turistiku, když podle něj po Dunaji jezdí soukromé čluny, které vytlačují vodu až do oken okolních domů.

Rozvodněný Dunaj se v Devíně tlačí do koryta Moravy. (17. září 2024)

Na jižním Slovensku Dunaj dopoledne dál výrazněji stoupal, ve Štúrovu překročil 6,5 metru. Kulminovat by tam měl ve čtvrtek na úrovni kolem 7,3 metru. K preventivním protipovodňovým opatřením přistoupilo také jihoslovenské Komárno. Podle meteorologů vysoký stav Dunaje způsobí zvýšení hladin na dolních úsecích tří slovenských řek, které se do tohoto evropského veletoku na jižním Slovensku vlévají.

Slovenské ministerstvo dopravy oznámilo, že po půlnoci byla obnovena vlaková doprava mezi Slovenskem a Rakouskem. Vlaky ale nadále nejezdily do Česka přes dva hraniční přechody.

Vydatné srážky, které zasáhly Slovensko minulý týden, způsobily lokální záplavy v západní i severozápadní části země. V Bratislavě vodohospodáři postavili mobilní protipovodňové zábrany. Ty pomohly zvládnout velkou vodu už v roce 2013, kdy hladina Dunaje ve městě vystoupala na rekordních 10,3 metru.

Od minulého čtvrtku do úterý na Slovensku nejvíce napršelo ve vesnici Pernek pod pohořím Malé Karpaty na jihozápadě země, a to 386 litrů vody na metr čtvereční. Toto množství odpovídá více než půlročnímu množství srážek v této oblasti. Přes 200 litrů spadlo během posledních vydatných dešťů také v západoslovenských regionech, jež sousedí s Českem či Rakouskem, a rovněž v Bratislavě.

16. září 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!