10. června 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Každý lístek se počítá. Corbyna dělilo od premiérského křesla méně než 2230 hlasů

Šéf labouristů Jeremy Corbyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf labouristů Jeremy Corbyn. | foto: ČTK

LONDÝN Parlamentní volby v Británii ukázaly, že záleží na každém hlasu. Šéfa labouristů Jeremyho Corbyna totiž z analýzy dat, o níž informoval zpravodajský server The Independent, dělilo jen 2227 hlasů od možnosti stát se britským premiérem. Stejná analýza však také ukazuje, že konzervativcům k většině chybělo jen 287 hlasů.

V případě, že by labouristé získali celkem sedm křesel z volebních okrsků, kde rozhodla těsná většina, připadla konzervativcům, mohli mít teoretickou šanci vytvořit progresivní alianci spolu s menšími stranami vyjma Demokratické unionistické strany (DUP).

Tímto postupem by Corbyn mohl získat většinu o 321 křeslech a vyšachovat tak Theresu Mayovou z čísla 10 na Downing Street, uvedl server The Independent. Analýza ovšem nezahrnuje výsledek z Kensingtonu, kde počítání hlasů skončilo až v pátek večer. Zde však labouristé vyhráli, také s těsným rozdílem 20 hlasů.

Těsnou většinu získali konzervativci i na dalších sedmi místech Velké Británie, konkrétně šlo o Southampton Itchen (celkem 31 hlasů), Preseli Pembrokeshire (314 hlasů), Hastings and Rye (346 hlasů), Chipping Barnet (353 hlasů), Thurrock (345 hlasů), Norwitch North (507 hlasů) a Pudsey (33 hlasů).

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová odvolila v doprovodu manžela v...
Volby ve Velké Británii.

Celkem získali labouristé v Dolní sněmovně 262 z celkových 650 křesel. Konzervativci, kteří navzdory očekávání ztratili většinu, budou mít 318 poslanců. Přesto chce Theresa Mayová vytvořit novou vládu, která Británii poskytne novou jistotu. Menšinový vládní kabinet pravděpodobně vytvoří s podporou severoirské DUP.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz