25. září 2018 7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Labouristé budou hlasovat o podpoře druhého referenda o brexitu

Stínový ministr financí John McDonnell (vpravo) a lídr labouristů Jeremy Corbyn... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stínový ministr financí John McDonnell (vpravo) a lídr labouristů Jeremy Corbyn... | foto: Rwendland - wikimedia

Liverpool Členové hlavní britské opoziční strany budou v úterý v rámci výročního sjezdu hlasovat o usnesení, kterým by se strana zavázala k podpoře druhého referenda o brexitu v případě, že nebudou vyhlášeny předčasné parlamentní volby. Případné referendum by však podle všeho nebylo opakováním toho z června 2016, nýbrž hlasováním o finálních podmínkách britského odchodu z EU dojednaných britskou vládou v Bruselu.

Hlasování na labouristické konferenci v Liverpoolu se zřejmě uskuteční před obědovou přestávkou kolem 13:45 SELČ. Předseda labouristů Jeremy Corbyn považovaný za euroskeptika řekl, že vypsání druhého referenda podpoří, pokud se pro to jeho strana rozhodne. Podle průzkumu agentury YouGov si druhé referendum o brexitu přeje výrazná většina labouristických členů.

Usnesení sepsané v neděli večer ale přímo nepodporuje opakování předloňského hlasování, v němž Britové rozhodli o odchodu své země z EU. Podle stínového ministra financí Johna McDonnella by nové referendum nemělo obsahovat možnost zvrátit výsledek toho původního a mělo by pouze rozhodovat o osudu finální dohody o rozluce. McDonnell zároveň zdůraznil, že o znění otázky by rozhodoval parlament.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz