Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Láhev vodky a zmlátit ženu. Konflikt na Ukrajině rozvrací rodiny vojáků

Svět

  6:06
Válka na Ukrajině nebere lidem jen životy a domovy, ale rozvrací i rodiny. Muži, kteří se vracejí z fronty, jsou násilničtí, bijí své ženy i děti a stávají se alkoholiky. Někteří páchají sebevraždy. O pomoc nestojí, stačí jim láhev vodky.

Váleční zajatci. Ukrajinci, kteří padli do rukou separatistům, jsou drženi v budově, jež bývala sídlem ukrajinské tajné služby SBU v Doněcku. Dnes její prostory slouží proruským vzbouřencům. foto: Reuters

Konflikt na Ukrajině si vybírá svou daň i na rodinném životě běžných Ukrajinců. Lidskoprávní organizace hlásí značný nárůst domácího násilí, prostituce i diskriminace na základě pohlaví.

„V roce 2014 jsme evidovali celkem 7000 hovorů, z nichž 80 procent se týkalo domácího násilí. Letos už je to číslo dvojnásobné. Jen za první tři měsíce evidujeme 2600 telefonátů,“ řekla Rádiu Svobodná Evropa Caliona Zubčenková z kyjevské pobočky organizace International Women’s Right Center La Strada, která se zabývá ženskými právy.

Fronta je změnila

Podle ní je za rozpad rodin a zvýšenou agresivitu mužů zodpovědný konflikt na Ukrajině. Ženy prý volají s tím, že patnáct let žily v bezproblémovém manželství, pak jejich muži odešli na frontu a vrátili se úplně proměnění. „Jsou násilní, bijí své děti i ženy a pijí alkohol. Ženy si s tím neumí poradit, protože své muže nepoznávají,“ tvrdí Zubčenková.

Vyčerpaná úleva. Ukrajinský voják sedí v autobuse, který ho odváží směrem pryč od Debalceve.

Na vině je takzvaná posttraumatická stresová porucha. Vojáci se na frontě musí chovat násilně, protože to je většinou jediný způsob, jak přežít. „Zvyknou si na násilí a pak se vrátí domů. Zvykli si na násilné chování a považují ho za normální,“ vysvětluje Zubčenková a dodává, že mnoho mužů se navíc vrací tělesně postižených. „Volali nám rodiče, jejichž dvacetiletý syn spáchal sebevraždu, protože ho nepřátelé zajali a vykastrovali.“

Vodka je nejlepší psycholog

Na Ukrajině panuje mýtus o tvrdém muži, který si problémy řeší sám a svépomocí. Nejlepším psychologem je zde lahev vodky a starý kamarád. Alkohol v kombinaci s emoční poruchou má pak často katastrofální následky. A situace na frontě prý není o moc jiná.

„Často nám volají ženy z oblastí, kde probíhají boje. Tvrdí nám, že separatisté ženy zajmou, uvězní ve sklepeních a sexuálně zneužívají,“ popisuje Zubčenková zoufalou situaci na frontě. Její organizace má v každém regionu útulek pro ženy v nouzi, každý má však pouze 30 míst. Některé ukrajinské regiony mají přitom miliony obyvatel.

„Můžeme předpokládat, že počet sebevražd nebo vražd poroste, protože co začíná jako drobné násilí na ženách, často přerůstá ve vraždy. Válka na východě Ukrajiny pokračuje, počet uprchlíků a vojáků roste. Následky budeme pociťovat celá desetiletí,“ uzavírá Zubčenková.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...