Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co s migranty na Lampeduse? Víc patrol ve vzduchu i na moři. EU pomůže Itálii

Svět

  12:40aktualizováno  13:09
„Itálie může počítat s pomocí EU při zvládání přílivu migrantů na Lampedusu,“ řekla v neděli Ursula von der Leyenová. Šéfka Evropské komise chce posílení námořních a vzdušných patrol. Na sicilský ostrov přijela s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Úřady zde vyhlásily stav nouze poté, co zde přijali jen za poslední týden rekordní počet přes 12 tisíc migrantů a nová plavidla se objevují i v neděli.

Šéfka unijní exekutivy nabídla mimo jiné posílení námořních a vzdušných patrol či pomoc pohraniční agentury Frontex při registraci běženců. „Je to úkol pro Evropu a vyžaduje evropské řešení,“ řekla na společné tiskové konferenci von der Leyenová.

Meloniová slíbila nespokojeným místním obyvatelům, že se zasadí o zlepšení situace a prohlásila, že na to Itálie sama nestačí. „Jestli si někdo myslí, že tuto krizi můžeme vyřešit jen v rámci Itálie, tak se zásadně mýlí,“ volila Meloniová podobná slova jako šéfka EK.

Von der Leyenová vedle zmíněných možností hovořila například o tom, že chce prověřit případné ustavení nové unijní námořní mise, která by pomohla v boji proti pašerákům lidí.

Lampedusa v tomto týdnu čelila nezvykle velkému náporu migrantů, kterých tam podle posledních údajů úřadů dorazilo přes 12 tisíc. Jen v sobotu připlulo podle médií dalších 500 lidí a nová plavidla se objevují i v neděli.

Podle dnešních informací Červeného kříže přebývá v záchytném centru na ostrově 1 500 migrantů, ačkoli jeho kapacita je 400. Italské úřady převážejí část běženců na Sicílii a do pevninské části země, podle místních obyvatel je to však málo.

Do Itálie se letos dostal dvojnásobek migrantů

O vyhrocené migrační krizi jednají ministři vnitra největších evropských zemí. Meloniová tento týden vyzvala evropské politiky ke společnému řešení situace, které Itálie čelí. Pomoci by podle ní mohla evropská námořní mise.

Od začátku roku se do Itálie dostalo podle aktuálních údajů ministerstva vnitra téměř 126 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni. Velká část z nich míří přes moře právě na Lampedusu či na nedalekou Sicílii, pod níž menší ostrov administrativně spadá.

Meloniová s von der Leyenovou se v neděli shodly na tom, že EU musí pracovat na uzavření dohod, které by severoafrické státy motivovaly k lepším kontrolám lidí mířících do Evropy. Brusel podle německé političky urychlí dodávky vybavení pro tuniskou pobřežní stráž a bude pracovat na vylepšení legislativy namířené proti lidem, kteří vydělávají na převozech běženců.

„To my rozhodneme, kdo přijde do Evropy, nikoli pašeráci lidí,“ řekla dnes von der Leyenová, podle níž se unijní země nezříkají povinnosti poskytnout azyl těm lidem, kteří na něj mají nárok.

Na jednom z plavidel podle sobotních informací objevili italští strážci pobřeží mrtvé novorozeně, které přišlo na svět během plavby, ovšem nepřežilo. Desítky místních obyvatel na ostrově protestovaly proti plánu zřídit tam nový stanový tábor pro běžence.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek vyzval k evropské solidaritě, její konkrétní podobu ale nepřiblížil. Ve stejný den o sílící migrační vlně jednali ministři vnitra Francie, Německa a Itálie. Shodli se, že je nutné zejména posílit spolupráci se zeměmi, odkud se migranti do Evropy vydávají.

Von der Leyenová je na ostrově v době, kdy státy EU pracují na schválení migrační reformy, která by jihoevropským zemím s přílivem běženců pomohla. Do té doby jsou ale Itálie či Řecko odkázány pouze na dobrovolnou pomoc některých jiných zemí, která podle Říma zdaleka nestačí.

Německá vláda navíc podle zprávy agentury DPA potvrdila, že nadále nepřijímá migranty z Itálie v rámci dobrovolného systému, do něhož se Berlín zapojoval v minulosti.

Autoři: ,