4. února 2009 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Langer a Barrot budou v březnu jednat o Guantánamu

Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer | foto: ČTK

BRUSEL Český ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot navštíví 16. a 17. března Washington, aby jednali o dalším osudu vězňů zadržovaných na americké základně Guantánamo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Barrotova mluvčího.

"Pana Barrota bude doprovázet český ministr vnitra Ivan Langer vzhledem k tomu, že Česká republika zastává v prvém pololetí letošního roku šestiměsíční předsednictví unie", oznámil Michele Cercone.

Mluvčí českého ministerstva vnitra Jana Malíková potvrdila, že Langer v uvedeném termínu do Washingtonu letí. Program návštěvy ale zatím neupřesnila.

Podle Cerconeho se má delegace EU setkat v USA s představiteli ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra nové administrativy prezidenta Baracka Obamy. Termíny schůzek ale zatím nebyly stanoveny, dodal mluvčí. Barrot několikrát ujistil, že unie je připravena Obamovi pomoci s řešením problému Guantánamo. Současně ale zdůraznil, že EU potřebuje znát americké požadavky.

O vyslání nadcházející evropské mise do Spojených států rozhodla neformální schůzka ministrů spravedlnosti a vnitra, která se sešla 15. ledna v Praze. K hlavním tématům jednání, která hodlá Barrotova delegace nastolit, má patřit otázka právního postavení 245 osob, které jsou nyní na Guantánamu vězněny. Několik evropských zemí deklarovalo ochotu vězně z Guantánama přijmout na svém území. Jde zejména o Portugalsko, Itálii, Španělsko a Francii.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!