Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lavrov lhal. Nervovou látku BZ ve vzorcích experti OPCW nenalezli, pouze Novičok

Svět

  16:30aktualizováno  21:34
LONDÝN/PRAHA - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov lhal ve svém sobotním prohlášení o nálezech laboratoří Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), když tvrdil, že švýcarská laboratoř nalezla nervovou látku BZ a OPCW to zamlčela. Její ředitel ve svém prohlášení popřel, že by ve vzorcích ze Salisbury figurovala jakákoliv jiná látka než dříve určený novičok.

Vojáci - experti na chemické zbraně - nasazení v „ospalém“ anglickém městě Salisbury. foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Rusko odmítlo zprávu OPCW

Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která vyvrací tvrzení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o látce použité při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jižní Anglii. Ministerská mluvčí Marija Zacharovová označila závěry OPCW za sporné.

„Švýcarská laboratoř Spiez (autorizované centrum Organizace pro zákaz chemických zbraní pozn. red.) určila, že vzorky ze salisburského incidentu obsahovaly benzilátu 3Q známého jako nervová paralytická látka BZ,“ uvedl ve svém prohlášení ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. 

Tuto látku podle něj nikdy Rusko, ani Sovětský svaz neprodukovaly a nemohly jej tedy při útoku na Skripalovy použít. Naopak BZ pocházela pouze od západních zemí NATO včetně Velké Británie a USA. Látka působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.

Uzdravování bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni nervové látce A-234 známé jako novičok, uvedl v sobotu Lavrov. Lhal však hned v několika záležitostech.

Skripalovi podle Lavrova nemohli být vystaveni novičoku, protože nezemřeli

Nejen, že laboratoř nenašla ve vzorcích vůbec stopy BZ, ale také jasně potvrdila, že při útoku na Skripalovy v britském Salisbury byl použit novičok.

Podle oficiální zprávy ředitele Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nebyla v laboratořích mezinárodního kontrolního orgánu identifikována jakákoliv jiná látka, než právě novičok. Nervová látka BZ byl laboratoři pouze jako kontrolní vzorek.

Policie během pondělí uzavřela několik míst v centru města a zavřená je i část...
Sergej Lavrov na tiskové konferenci.

„BZ, o kterém se hovoří ve veřejných prohlášeních, známé jako 3Q, bylo v uchovávané jako kontrolní vzorek připravený laboratoří OPCW v souladu s existujícími procedurami kontroly kvality,“ stojí v prohlášení. „Jinak neměla co do činění se vzorky posbíranými OPCW.“

Lavrovovo prohlášení diplomaticky už v sobotu vyvracela i samotná laboratoř Spiez, která na Twitter napsala, že její vědci nemají „žádné pochybnosti“ o tom, že britská laboratoř Porton Down také identifikovala látku, která otrávila Skripalovi, jako novičok.

14.dubna 2018 v 21:49, příspěvek archivován: 18.dubna 2018 v 16:14

Only OPCW can comment this assertion. But we can repeat what we stated 10 days ago: We have no doubt that Porton Down has identified Novichock. PD - like Spiez - is a designated lab of the OPCW. The standards in verification are so rigid that one can trust the findings. #Skipal https://t.co/3xp3dBFAdP

Britský ministr zahraničí Boris Johnson krátce po zveřejnění zprávy uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný“. Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Uvedl rovněž, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry OPCW překroutila.

Skripalovi byli nalezeni 4. března v Salisbury v bezvědomí; Británie tvrdí, že byli vytaveni novičoku a že za útokem na ně je Rusko. Moskva to ale popírá.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat