18. února 2017 13:07, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov označil NATO za instituci studené války a zdroj napětí v Evropě

Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov. | foto: ČTK

MOSKVA Severoatlantická aliance je stále institucí studené války a další rozšiřování NATO je zdrojem bezprecedentního napětí v Evropě. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„NATO je pořád institucí studené války, a to jak v myslích, tak v srdcích,“ řekl Lavrov s tím, že organizace na způsob elitního klubu států vládnoucích světu nemůže dlouhodobě fungovat.

Lavrov zároveň ve svém projevu vyzval NATO k obnovení spolupráce s Ruskem. Pragmatické vztahy chce mít Moskva také se Spojenými státy, dodal ministr.

„Je v našem společném zájmu, aby byly americko-ruské vztahy silnější,“ řekl Lavrov. „My jsme připraveni, pokud budou připraveny i Spojené státy,“ dodal.

Ruský ministr hovořil také o ukrajinské krizi, v této souvislosti vyzval ukrajinskou vládu i proruské povstalce k dialogu.

Šéf ruské diplomacie se rovněž ohradil proti těm, kteří obviňují Moskvu ze snahy podkopat světový liberální pořádek. Odmítl i nařčení, že Rusko stojí za útokem hackerů na servery Demokratické strany před americkými prezidentskými volbami.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz