13. března 2018 12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov o otravě exagenta: Rusko neodpoví na ultimátum, Londýn odmítá sdílet informace

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

MOSKVA/LONDÝN Británie odmítla poskytnout Rusku přístup k informacím o kauze ruského tajného agenta Sergeje Skripala, jehož se v Británii někdo pokusil otrávit. Prohlásil to v úterý na tiskové konferenci v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Řekl, že Rusko nebude reagovat na ultimativní žádost Londýna o vysvětlení, kterou Moskvě adresovala premiérka Theresa Mayová.

Mayová v pondělí oznámila, že Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni nervovou látkou Novičok, kterou v minulosti Moskva vyvinula. Proto se britská vláda domnívá, že je „vysoce pravděpodobné“, že Rusko je za čin zodpovědné. Ruského velvyslance v Londýně Mayová vyzvala, aby podal vysvětlení.

Pokud podle premiérky Moskva věrohodné vysvětlení neposkytne do dnešní půlnoci, bude Londýn čin považovat za „nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království“.

„Dřív než předkládat ultimáta by Británie měla dodržet své vlastní závazky vůči mezinárodnímu právu, v daném případě vůči konvenci o zákazu chemických zbraní,“ komentoval Lavrov britský požadavek.

„Jakmile se objevily pověsti o tom, že ve vztahu ke Skripalovi byla použita látka vyrobená v Rusku, okamžitě jsme oficiálně požádali o možnost látku analyzovat. Na naše absolutně zákonné požadavky jsme ale dostali negativní odpověď, odmítli nás,“ prohlásil Lavrov.

Vojáci pracují v ochranných oblecích ve Winterslow.
Britské záchranné složky jsou také vybaveny ochrannými obleky.

Podle agentury Interfax si v úterý ruské ministerstvo zahraničí pozvalo k rozhovoru velvyslance Spojeného království v Moskvě Laurieho Bristowa, s největší pravděpodobností kvůli Skripalově kauze.

Ministr zahraničí zopakoval dřívější ruská tvrzení, že Moskva ke kauze Skripala a jeho dcery nemá žádný vztah. Pokud ale Británie požádá Rusko o informace o údajně použité látce, ruská strana podle Lavrova v souladu s platnou mezinárodní konvencí „do deseti dnů“ odpoví. Zatím prý taková žádost z Londýna nepřišla.

Ruský ministr vyzval britské úřady, aby Rusům umožnily přístup k dokumentaci o Skripalově případu. Odůvodnil to tím, že agentova dcera Julija je občankou Ruské federace.

Skripal, který byl agentem ruské vojenské rozvědky, se v 90. letech nechal naverbovat britskou tajnou službou MI6. V roce 2004 byl v Rusku zatčen a o dva roky později odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 ho Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA; od té doby žije Skripal v Británii.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v úterý odsoudila útok na Skripala a jeho dceru. Ředitel organizace Ahmet Üzümcü vyzval k potrestání pachatelů, informoval na twitteru britský velvyslanec při organizaci.

„Je nanejvýš znepokojivé, že se chemické látky stále používají, aby škodily lidem,“ citoval velvyslanec Peter Wilson generálního ředitele OPCW Üzümcüa. Osoby zodpovědné za útok na Skripala a jeho dceru Juliji musí být podle šéfa OPCW pohnány před spravedlnost.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.