3. prosince 2015 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov se v Bělehradě sešel s tureckým ministrem zahraničí

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | foto: Reuters

BĚLEHRAD Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ve čtvrtek v Bělehradě setkal se svým tureckým kolegou Mevlütem Çavuşogluem. Schůzka, která se uskutečnila na okraj ministerské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), je prvním přímým rusko-tureckým kontaktem na vysoké úrovni po sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou.

Lavrov se navzdory opakovaným žádostem turecké strany k jednání s Çavuşogluem stavěl nejdřív váhavě a schůzku v Bělehradě zprvu odmítal. Ve středu nicméně prohlásil, že se jednání s tureckým ministrem „nebude vyhýbat“. Vyjádřil jen obavu, zda se při setkání dozví něco nového.

Sestřelení ruského bojového letounu na syrsko-turecké hranici vztahy Moskvy a Ankary těžce poznamenalo. Rusko přesunulo na Blízký východ protiletadlové střely S-400 a v blízkosti syrských břehů operuje raketový křižník Moskva. Ruská vláda zavedla proti Turecku omezené sankce, které se týkají zejména turistiky, obchodu a dopravy.

ČTK