Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov: Ukrajina o sobě musí rozhodnout sama. Uděláme pro to všechno

Tisková konference ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. | foto: ČTK

MOSKVA Rusko udělá vše pro mírové urovnání ukrajinské krize, smír je však podmíněn dialogem mezi Kyjevem a separatisty, prohlásil na středeční tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Budoucnost Ukrajiny je v rukách jejího lidu, který má o své zemi rozhodnout „bez jakéhokoli zásahu zvnějšku“, sdělil novinářům šéf ruské diplomacie.

Podle Lavrova udělá Moskva vše, co je v jejích silách, aby byla situace na Ukrajině vyřešena a byla učiněna přítrž „krveprolití“ na východě země. „Jsme pro mírové urovnání ukrajinské krize, založené na realistickém základě, tedy na minských dohodách,“ řekl Lavrov a připomněl, že dohody z Minsku byly uzavřeny také „díky iniciativní úloze prezidenta Ruské federace“. Zcela nezbytný je nyní celoukrajinský dialog, v němž by obě strany konfliktu, tedy podle Lavrova Kyjev a separatisté, vyjednali odpovídající ústavní pořádek v zemi, dodal šéf ruské diplomacie.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsou důkazy

Kyjev v úterý oznámil, že na jeho ozbrojené síly na východě země zaútočily pravidelné jednotky ruské armády. Ruské ministerstvo obrany následně informace o aktivitě ruské armády na Ukrajině označilo za naprostý nesmysl. Oficiální postoj Kremlu se odrazil i na Lavrovově vystoupení. Šéf ruské diplomacie znovu odmítl tvrzení, že Rusko posílá na východoukrajinské bojiště vojáky a zbraně. Pro ruské angažmá nejsou důkazy, reagoval Lavrov na otázku zpravodajky stanice BBC.

V souvislosti se středečním večerním jednání v Berlíně s kolegy z Ukrajiny, Francie a Německa Lavrov uvedl, že Moskva bude usilovat o bezodkladné zastavení palby po opětném zostření ozbrojených střetů mezi oběma stranami v posledních dnech. Hlavní pozornost by přitom šéfové diplomacií měli zaměřit na stažení těžkých zbraní z frontových linií.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ruského ministra dohodu o zastavení palby se částečně nedaří naplnit kvůli tomu, že separační linie dohodnutá v září v Minsku neodpovídá aktuálnímu stavu. Kyjev obviňuje separatisty z rozšiřování území a trvá na návratu k dojednané linii. Lavrov k tomu poznamenal, že Rusku se dostalo od povstalců ujištění, že se stáhnou.

Kritika Západu

Lavrov rovněž kritizoval „pokusy Západu udržet si za každou cenu vedoucí pozici“ v rámci mezinárodního společenství. Podle Lavrova vnucuje Západ svou vůli „i silovou cestou, což se týká i situace na Ukrajině“. Rusko si nepřeje novou studenou válku, zdůraznil ministr, ovšem nenechá se izolovat.

John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov.

John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov.

V reakci na úterní poselství amerického prezidenta Baracka Obamy o stavu unie Lavrov obvinil Spojené státy, že nabraly konfrontační kurz a chtějí vládnout světu. „Obamův projev ukázal, že centrem americké filozofie není nic jiného než: ‚jsme číslo jedna‘. A celý svět to musí uznat,“ řekl. Američané podle něj nastolili kurz konfrontace a jejich „agresivní“ zahraniční politika chce dominovat světu, bez ohledu na stávající geopolitickou realitu. Všechny země by údajně měly zvolit filosofii spolupráce, nikoli diktátu.

Lavrovova tisková konference také ukázala, že ruská vláda se nadále opírá o zdůrazňování nacionalistického proudu ukrajinské politické scény. Na počátku krize na Ukrajině stál státní převrat, zopakoval Lavrov, a zemi nyní vládnou „pučisté“, mezi nimiž ruský ministr zdůraznil údajné nebezpečí, které představuje vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...