Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov: Ukrajina o sobě musí rozhodnout sama. Uděláme pro to všechno

Tisková konference ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. | foto: ČTK

MOSKVA Rusko udělá vše pro mírové urovnání ukrajinské krize, smír je však podmíněn dialogem mezi Kyjevem a separatisty, prohlásil na středeční tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Budoucnost Ukrajiny je v rukách jejího lidu, který má o své zemi rozhodnout „bez jakéhokoli zásahu zvnějšku“, sdělil novinářům šéf ruské diplomacie.

Podle Lavrova udělá Moskva vše, co je v jejích silách, aby byla situace na Ukrajině vyřešena a byla učiněna přítrž „krveprolití“ na východě země. „Jsme pro mírové urovnání ukrajinské krize, založené na realistickém základě, tedy na minských dohodách,“ řekl Lavrov a připomněl, že dohody z Minsku byly uzavřeny také „díky iniciativní úloze prezidenta Ruské federace“. Zcela nezbytný je nyní celoukrajinský dialog, v němž by obě strany konfliktu, tedy podle Lavrova Kyjev a separatisté, vyjednali odpovídající ústavní pořádek v zemi, dodal šéf ruské diplomacie.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsou důkazy

Kyjev v úterý oznámil, že na jeho ozbrojené síly na východě země zaútočily pravidelné jednotky ruské armády. Ruské ministerstvo obrany následně informace o aktivitě ruské armády na Ukrajině označilo za naprostý nesmysl. Oficiální postoj Kremlu se odrazil i na Lavrovově vystoupení. Šéf ruské diplomacie znovu odmítl tvrzení, že Rusko posílá na východoukrajinské bojiště vojáky a zbraně. Pro ruské angažmá nejsou důkazy, reagoval Lavrov na otázku zpravodajky stanice BBC.

V souvislosti se středečním večerním jednání v Berlíně s kolegy z Ukrajiny, Francie a Německa Lavrov uvedl, že Moskva bude usilovat o bezodkladné zastavení palby po opětném zostření ozbrojených střetů mezi oběma stranami v posledních dnech. Hlavní pozornost by přitom šéfové diplomacií měli zaměřit na stažení těžkých zbraní z frontových linií.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ruského ministra dohodu o zastavení palby se částečně nedaří naplnit kvůli tomu, že separační linie dohodnutá v září v Minsku neodpovídá aktuálnímu stavu. Kyjev obviňuje separatisty z rozšiřování území a trvá na návratu k dojednané linii. Lavrov k tomu poznamenal, že Rusku se dostalo od povstalců ujištění, že se stáhnou.

Kritika Západu

Lavrov rovněž kritizoval „pokusy Západu udržet si za každou cenu vedoucí pozici“ v rámci mezinárodního společenství. Podle Lavrova vnucuje Západ svou vůli „i silovou cestou, což se týká i situace na Ukrajině“. Rusko si nepřeje novou studenou válku, zdůraznil ministr, ovšem nenechá se izolovat.

John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov.

John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov.

V reakci na úterní poselství amerického prezidenta Baracka Obamy o stavu unie Lavrov obvinil Spojené státy, že nabraly konfrontační kurz a chtějí vládnout světu. „Obamův projev ukázal, že centrem americké filozofie není nic jiného než: ‚jsme číslo jedna‘. A celý svět to musí uznat,“ řekl. Američané podle něj nastolili kurz konfrontace a jejich „agresivní“ zahraniční politika chce dominovat světu, bez ohledu na stávající geopolitickou realitu. Všechny země by údajně měly zvolit filosofii spolupráce, nikoli diktátu.

Lavrovova tisková konference také ukázala, že ruská vláda se nadále opírá o zdůrazňování nacionalistického proudu ukrajinské politické scény. Na počátku krize na Ukrajině stál státní převrat, zopakoval Lavrov, a zemi nyní vládnou „pučisté“, mezi nimiž ruský ministr zdůraznil údajné nebezpečí, které představuje vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...