17. ledna 2017 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov: Vývoj vztahů Ruska s USA se ukáže až po nástupu Trumpa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 147Diskuse
Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov. | foto: ČTK

MOSKVA Budoucnost vztahů Ruska a USA bude zřejmá, teprve až začne pracovat nová americká administrativa, řekl v úterý v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na tiskové konferenci věnované výsledkům uplynulého roku zároveň vyjádřil naději, že za prezidenta Donalda Trumpa bude efektivnější spolupráce při řešení syrské krize.

Šéf ruské diplomacie konstatoval, že dělat nyní prognózy ohledně toho, jaká bude politika příští americké vlády, nemá smysl. „Teprve až si všichni v nové administrativě sednou na svá místa, teprve až začne oficiální práce, pak bude jasné, jak se budou utvářet vztahy USA s okolním světem,“ prohlásil Lavrov.

„Doufám, že spolupráce ohledně syrské krize i ohledně dalších otázek bude efektivnější, než byla s administrativou (prezidenta Baracka) Obamy,“ řekl rovněž ministr.

Lavrov považuje za správné pozvat na rozhovory o Sýrii, které se uskuteční 23. ledna v kazašské Astaně, také představitele OSN a Spojených států. Zároveň doufá, že nová americká vláda toto pozvání přijme.

Rozhovory o Sýrii

„Nyní se připravuje setkání v Astaně. Považuji za správné pozvat na ně i přestavitele Organizace spojených národů a nové vlády Spojených států,“ uvedl šéf ruské diplomacie.

„Doufáme, že nová americká administrativa bude moci toto pozvání přijmout, že bude zastoupena svými experty na jakékoli úrovni,“ zdůraznil Lavrov. Dodal, že to bude „první oficiální kontakt, při němž bude možné začít diskutovat o zvýšení účinnosti boje s terorismem v Sýrii“.

Ministr rovněž řekl, že při jednáních v Astaně je nutné se domluvit na plnoprávné účasti „syrských polních velitelů v politickém procesu“. „Co v těchto rozhovorech (o řešení situace v Sýrii) dosud chybělo, byla účast těch, kteří rozhodují o reálné situaci v zemi. Ať už je nazýváte ‚ozbrojenými uskupeními‘ či ‚ozbrojenými opozičními skupinami‘,“ poznamenal Lavrov.

Obnovení strategické stability

Obnovení dialogu o strategické stabilitě, včetně jaderných zbraní, bude pro Rusko po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa jednou z priorit. Ministr zahraničí ze zničení tohoto dialogu obvinil vládu prezidenta Baracka Obamy.

Podle něj by se tento dialog mohl týkat nadzvukových zbraní, amerického protiraketového štítu v Evropě, kosmických zbraní a jaderných testů.

„Téma jaderných rozhovorů a téma strategické stability, jaderné rovnováhy, vůbec strategické rovnováhy patří ke klíčovým ve vztazích mezi Ruskem a USA. Naprosto rozumím tomu, že se zvolený prezident, když mluvil o Rusku, zmínil o jaderných potenciálech,“ řekl Lavrov.

„Jsem přesvědčen, že pro nás bude jedním z prvořadých úkolů obnovit dialog o strategické stabilitě s Washingtonem, který byl stejně jako všechno ostatní zničen Obamovou administrativou,“ dodal ministr.

ČTK
  • 147Diskuse