10. června 2017 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor Kataru se sousedy se musí řešit diplomaticky, řekl ruský ministr zahraničí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: ČTK

MOSKVA Rusko se v sobotu připojilo k zemím, které volají po urovnání konfliktu mezi Katarem a jeho arabskými sousedy. Ministr zahraničí Sergej Lavrov na jednání s katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním v Moskvě řekl, že veškeré neshody by se měly řešit diplomatickou cestou.

S Katarem tento týden přerušila diplomatické styky více než desítka převážné arabských zemí. Jako důvod uvedly, že Katar destabilizuje bezpečnostní situaci v regionu a podporuje terorismus. Ke kritice se připojil také americký prezident Donald Trump, který obvinil Katar z financování terorismu na té nejvyšší úrovni. Země tato obvinění odmítá.

„Nemůžeme být v spokojeni v situaci, kdy se vztahy mezi našimi partnery zhoršují,“ řekl v sobotu v Moskvě ruský ministr. Jeho země prý udělá všechno proto, aby se napětí v Perském zálivu snížilo.

Lavrov se Sáním hovořil telefonicky už v pondělí, aby vyjádřil znepokojení nad novým ohniskem napětí na Blízkém východě. Podle televize CNN snaha Ruska přičinit se o urovnání sporu pramení nejen z úsilí o klid v rozbouřeném regionu, ale i z přání posílit vlastní vliv na Blízkém východě.

Šéf ruské diplomacie dal najevo, že podle přesvědčení Ruska by země Perského zálivu měly skončit s nepřátelským obviňováním a soustředit se na boj proti hlavnímu nepříteli, kterým je terorismus.

K zostření vztahů mezi Katarem a jeho sousedy se v sobotu vyslovila také organizace Amnesty International (AI). V prohlášení uvedla, že „drastickou blokádou“ Kataru si Saúdská Arábie a její spojenci zahrává s životy tisíců lidí. Výsledkem sporu může být podle AI jen „strádání, strach a slzy, rozdělení rodin a zhoršení životních podmínek“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz