Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
10. června 2017 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor Kataru se sousedy se musí řešit diplomaticky, řekl ruský ministr zahraničí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: ČTK

MOSKVA Rusko se v sobotu připojilo k zemím, které volají po urovnání konfliktu mezi Katarem a jeho arabskými sousedy. Ministr zahraničí Sergej Lavrov na jednání s katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním v Moskvě řekl, že veškeré neshody by se měly řešit diplomatickou cestou.

S Katarem tento týden přerušila diplomatické styky více než desítka převážné arabských zemí. Jako důvod uvedly, že Katar destabilizuje bezpečnostní situaci v regionu a podporuje terorismus. Ke kritice se připojil také americký prezident Donald Trump, který obvinil Katar z financování terorismu na té nejvyšší úrovni. Země tato obvinění odmítá.

„Nemůžeme být v spokojeni v situaci, kdy se vztahy mezi našimi partnery zhoršují,“ řekl v sobotu v Moskvě ruský ministr. Jeho země prý udělá všechno proto, aby se napětí v Perském zálivu snížilo.

Lavrov se Sáním hovořil telefonicky už v pondělí, aby vyjádřil znepokojení nad novým ohniskem napětí na Blízkém východě. Podle televize CNN snaha Ruska přičinit se o urovnání sporu pramení nejen z úsilí o klid v rozbouřeném regionu, ale i z přání posílit vlastní vliv na Blízkém východě.

Šéf ruské diplomacie dal najevo, že podle přesvědčení Ruska by země Perského zálivu měly skončit s nepřátelským obviňováním a soustředit se na boj proti hlavnímu nepříteli, kterým je terorismus.

K zostření vztahů mezi Katarem a jeho sousedy se v sobotu vyslovila také organizace Amnesty International (AI). V prohlášení uvedla, že „drastickou blokádou“ Kataru si Saúdská Arábie a její spojenci zahrává s životy tisíců lidí. Výsledkem sporu může být podle AI jen „strádání, strach a slzy, rozdělení rodin a zhoršení životních podmínek“.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...