Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Miláček elit, strategie lží.‘ Le Penová a Macron se do sebe pustili v poslední debatě

Emmanuel Macron a Marine Le Penová během televizní debaty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron a Marine Le Penová během televizní debaty. | foto: Reuters

Paříž  S napětím očekávaný duel finalistů francouzských prezidentských voleb, kteří se v rozhodujícím kole utkají v neděli, začali ve středu večer oba aktéři podle předpokladů bez rukaviček. Marine Le Penová nazvala svého rivala Emmanuela Macrona „miláčkem systému a elit“, na což se jí dostalo odpovědi, že její „strategií je spousta lží“.

„Pan Macron je kandidátem divoké globalizace, nejistot, sociální brutality, války všech proti všem, ekonomického pustošení zejména našich velkých skupin, ničení Francie velkými ekonomickými zájmy, komunitarismu,“ prohlásila nacionalistka Le Penová.

„Vaší strategií je říkat spoustu lží,“ reagoval centristický kandidát hnutí Vpřed!. „Jste dědičkou systému, který již po desetiletí žije z hněvu Francouzů,“ dodal Macron v televizním duelu, který sledují miliony televizních diváků.

V průběhu debaty, která potrvá více než dvě hodiny, se mají aktéři za účasti dvou moderujících novinářů věnovat čtyřem základním tématům: ekonomice, terorismu, vzdělávání a Evropě.

Větší přesvědčovací úsilí bude muset vynaložit Le Penová, které průzkumy dávají naději na zisk jen kolem 40 procent hlasů. Ani její soupeř ale nemůže usnout na vavřínech kvůli obavám, že by příliš vysoká neúčast voličů mohla nakonec jeho očekávané vítězství ohrozit.

V prvním kole dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta. Oba politici tak nyní bojují o stoupence ostatních poražených kandidátů z prvního kola. Jde zejména o skoro 40 procent hlasů, které dostali dohromady pravicový konzervativec François Fillon a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...