Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Le Penová a šéfka AfD jako ochránkyně židů? Potřebují voliče a důvod pro boj s islámem

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová a šéfka německé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová a šéfka německé... | foto: Lidovky.cz

PAŘÍŽ/BERLÍN/PRAHA Pravicové evropské lídryně, které mají vyhraněné názory na menšiny ve svých zemích, se snaží získat podporovatele mezi židovským voličstvem. Svou pozornost na ně zaměřila francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Lídryně německé AfD Frauke Petryová zase svou stranu označila za „jediného garanta židovského života“.

Francouzská krajně pravicová strana Národní fronta (FN) byla kdysi nedílně spjata s antisemitskou rétorikou. Její zakladatel Jean Marie Le Pen byl svým postojem notoricky známý. Za vše mluví jeho komentář, že holocaust byl jen historickým detailem. Pod vedením jeho dcery Marine, která se chce v dubnu stát prezidentkou, však strana zažila velký obrat. Dnes se prezentuje jako zastánkyně francouzských židů.

Ačkoliv se FN někdy uchyluje k malým antisemitským stereotypům, adeptka na opanování Elysejského paláce v kampani slibuje, že bude ochránkyní židů. Je to překvapivý tah, ale mezi židovskou menšinou, která se cítí zrazena vlažnou reakcí současné vlády na rostoucí antisemitismus v zemi, našel mnoho zastánců.

Podobně je tomu u lídryně německé populistické strany AfD Frauke Petryové. Ta svou stranu vidí jako ochránkyni židů v Německu v době „ilegální antisemitské migrace“, jak řekla v rozhovoru s německým webem Die Welt.

Ve stejném médiu se totiž do AfD pustil prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder. Označil ji za „hanbu Německa“ a řekl, že doufá, že strana rychle zmizí z politické mapy. Podle Petryové by si však Lauder měl uvědomit, že AfD je jedním z mála politických subjektů, které skutečně garantují židovský život v Německu.

Skrytý účel

Podle amerického deníku The New York Times není ve francouzském případě výsledkem rasově tolerantnější FN, ale strana, která je schopna přesvědčit více voličů hlavního proudu. A přitom nepřestat se svou krajně pravicovou agendou.

„Dělají si z nás nástroj. Jsme malá menšina, ale hrajeme důležitou symbolickou roli,“ řekl newyorskému listu viceprezident francouzské Rady pro židovské instituce (CRIF) Jonathan Arfi.

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová a šéfka německé...
Vladimir Putin a Marine Le Penová

Už v roce 2014 Le Penová vyslala židovskému světu zprávu, že její strana „je bez debat tím nejlepším ochráncem před jedním společným nepřítelem, islámským fundamentalismem“.

I německá AfD považuje za základního nepřítele občanů islámské náboženství a migranty. Tento postoj kritizoval i ředitel WJC Lauder, podle něhož někdo, kdo nenávidí rozdílná náboženství, nemůže být přítelem židovské obce. Podle šéfky strany Petryové ale AfD nehanobí islám, jen kritizuje jeho přístup k liberálnědemokratickému právnímu řádu a její přístup k židovské menšině vyjadřuje snahu ji chránit.

Podle politických expertů je ale za rétorikou Národní fronty i AfD skrytý důvod. Je to morální krytí pro nežidovské voliče, aby podporovali stranu, která je zaměřena proti hlavnímu cíli jejich hněvu, muslimům a imigrantům. Mnoho lidí si díky tomu může ospravedlnit narušení tabu, jež dát hlas kandidátům těchto stran v minulosti představovalo.

Příznivci umí číst mezi řádky

Minulý rok začala francouzskou FN podporovat organizace Unie francouzských židovských vlastenců. Založil ji nynější člen partaje Michel Thooris. „V naší straně jsou antisemitské osobnosti, ale to se děje v každé politické straně,“ vysvětlil Thooris.

Člen centrálního výboru strany Thooris se rozhodl do FN vstoupit, protože věřil, že strana je schopna uchránit židovskou menšinu před antisemitským násilím. „Je to jediná strana bojující proti nebezpečí rostoucího radikálního islámu,“ dodal.

Žádné významné sdružení židů ale stranu doposud nepodpořilo. Podle průzkumů se zatím ani nerekrutuje příliš mnoho voličů z řad židovské menšiny. „Tvrzení, že budou ochraňovat židy, si lidé překládají jako vzkaz, že budou tvrdí vůči muslimům,“ řekl Arfi.

Toto přesvědčení zřejmě zajistilo Le Penové loajalitu i těch členů strany, kteří tíhnou k antisemitismu. To si alespoň myslí profesorka stanfordské univerzity Cécile Alduyová. „Když Le Penová útočí na mezinárodní finančníky nebo globalizované peníze, vztahuje to k představám antisemitů o propojení s židovskou populací,“ řekla Alduyová s tím, že se Le Penová nemusí přímo vymezovat vůči židům, ale její podporovatelé přesto poselství pochopí. „Její stoupenci umí číst mezi řádky,“ dodala profesorka.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...