21. dubna 2017 13:38, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Le Penová s Fillonem chtějí těžit z terorismu, viní je před volbami premiér

Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty. | foto: AP/ČTK

PAŘÍŽ/WASHINGTON Francouzský premiér Bernard Cazeneuve v pátek obvinil nacionalistku Marine Le Penovou a pravicového konzervativce Françoise Fillona, že se před prezidentskými volbami snaží ze čtvrtečního teroristického útoku v Paříži vytěžit snadný politický kapitál. Na bezpečnost při nedělním hlasování dohlédne 50 tisíc policistů a četníků, pomůže jim 7000 vojáků. Do volebních místností ale nesmějí.

Le Penová i Fillon, kteří se v nedělních volbách ucházejí o přízeň voličů, obvinili Cazeneuveovu vládu, že nebere bezpečnostní rizika v zemi dostatečně vážně.

Cazeneuve se v reakci zostra pustil zejména do Le Penové. Ta vyzvala mimo jiné ke kontrole hranic či k vyhošťování cizinců, kteří představují pro Francii riziko. Upozornil také, že od teroristického útoku v listopadu 2015 jsou hranice pod kontrolou, desítkám tisíc lidí se zabránilo ve vstupu do země a desítky osob již byly vyhoštěny.

Předseda vlády upozornil, že Le Penové Národní fronta (FN) v posledních letech systematicky hlasovala proti všem protiteroristickým opatřením uzákoňovaným ve francouzském, ale i v Evropském parlamentu.

Francouzský premiér kritizoval také Fillona, který byl premiérem za vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho a který v pátek řekl, že varoval nynější socialistický kabinet před hrozbou islamismu. Kromě toho řekl, že bude usilovat o zesílení policie a armády. Cazeneuve ale připomněl, že to bylo právě za Fillona, kdy ozbrojené složky v rámci úsporných opatření přišly o desítky tisíc příslušníků.

Zvýšená bezpečnostní opatření

Kromě toho uvedl, že nedělní hlasování v prvním kole prezidentských voleb nesmí nic narušit. Kvůli bezpečnosti v okolí 67 000 volebních místností bude proto zmobilizováno více než 50 tisíc policistů a četníků, kterým pomůže 7000 vojáků.

Ministr vnitra Matthias Fekl uvedl, že žádný ozbrojený strážce zákona nesmí být v bezprostřední blízkosti volebních místností, protože „takové je demokratické pravidlo“. Současně varoval, že by se mohly objevit excesy od extremistů všeho druhu.

Jak řekl listu Le Figaro nejmenovaný zdroj z armády, počítá se s tím, že vojenské hlídky budou ve spolupráci s policií a četnictvem věnovat největší a nejčastější pozornost právě volebním místnostem. Přímo do nich ale nebudou moci vstupovat vojáci ani jiní strážci. Podle zákona jim to smí nařídit jedině prezident.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na...
Marine Le Penová během kampaně v Nantes

Ministr vnitra Fekl při bezpečnostní poradě naléhal na účinnou komunikaci: „Dbejte o to, aby každý předseda volební komise měl přímé číslo na bezpečnostní síly. Žádám každou ze složek, aby byla připravena (zasáhnout) zejména na venkově, kde jsou volební místnosti od sebe dosti vzdálené,“ řekl.

„Některá opatření jsou zjevná, mnoho opatření ale zůstává neviditelných. Musí zůstat utajená, aby byla účinná,“ poznamenal mluvčí ministerstva vnitra.

Skutečnost, že po čtvrtečním útoku nevarovala veřejnost před teroristickým nebezpečím speciální aplikace pro mobilní telefony, nebyla selháním, ale „vědomou volbou“ policie, protože situaci se podařilo rychle objasnit a okolí činu bylo uzavřeno, vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.

Obří dopad

Čtvrteční teroristický útok, při kterém zahynul policista a další dva utrpěli zranění, bude mít velký dopad na nadcházející francouzské prezidentské volby. Na twitteru to uvedl prezident Spojených států Donald Trump. Francouzi budou novou hlavu státu vybírat v neděli, kdy se koná první kolo.

„Další teroristický útok v Paříži. Lid Francie už toho o moc více nesnese. Na prezidentské volby to bude mít obří dopad,“ napsal Trump.

21.dubna 2017 v 12:32, příspěvek archivován: 21.dubna 2017 v 13:34

Another terrorist attack in Paris. The people of France will not take much more of this. Will have a big effect on presidential election!

Někteří analytici naznačují, že čtvrteční atentát by mohl přinést hlasy kandidátům, kteří zastávají radikální přístup. Například konzervativec François Fillon nebo nacionalistka Marine Le Penová chtějí dokonce až odebírat občanství osobám odsouzeným z terorismu. Takové řešení centrista Emmanuel Macron kritizuje a označuje ho za neúčinné opatření, které pachatele od jejich činů neodradí.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz