Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popularita Le Penové raketově roste. Krajně pravicová politička si za pouhý měsíc polepšila o osm procent

Svět

  18:20
Paříž - Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová si v průzkumu popularity politiků za poslední měsíc polepšila o osm procentních bodů a je na druhém místě, hned za bývalým premiérem Édouardem Philippem. Sondáž provedla společnost Kantar-OnePoint pro list Le Figaro. Průzkumy z poslední doby připisují Le Penové velké šance na postup do druhého kola prezidentských voleb, které se budou ve Francii konat v příštím roce.

Ve Francii podle průzkumů vyhrálo Národní sdružení Marine Le Penové s 24 procenty. foto: Reuters

Na otázku, zda by „chtěli, aby daná osobnost v příštích měsících a letech hrála významnou roli“ ve veřejném životě, odpovědělo v případě Le Penové kladně 34 procent dotazovaných, o osm procentních bodů více než před měsícem. V případě expremiéra Philippea se kladně vyjádřilo 46 procent respondentů, třetí je současný ministr financí Bruno Le Maire.

K nárůstu popularity šéfce Národního sdružení (RN) pomohly podle Le Figaro události posledního měsíce. Le Penová podpořila například otevřený dopis penzionovaných generálů, kteří varují před možnou občanskou válkou ve Francii a islamismem. Veřejností nedávno otřásla také vražda policejní úřednice ve městě Rambouillet, kterou ubodal radikalizovaný Tunisan, nebo nečekaně mírný přístup soudu k útoku zápalnými lahvemi na policisty v roce 2016.

Le Penová se podle listu Le Figaro stala zosobněním nesouhlasu s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Velká část těch, kteří chtějí dát najevo nesouhlas s prezidentem, se přiklání k Le Penové zejména proto, že má největší šance postoupit s Macronem do druhého kola prezidentských voleb v příštím roce.

Macronovi v současnosti důvěřuje 35 procent Francouzů, celých 58 procent mu však nedůvěřuje. Zbylých sedm procent si není jistých, vyplývá z průzkumu. Podobně si stojí také premiér Jean Castex, kterému věří 29 procent dotazovaných.

Autor:

Mohlo by vás zajímat