12. července 2015 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko jste nechali vykrvácet, je čas odpustit dluhy, píší ekonomové Merkelové

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLÍN/ATÉNY Pětice světových ekonomů v otevřeném dopise adresovaném kancléřce Angele Merkelové žádá o velkorysost při jednání s Řeckem. Vykresluje v něm dopady úsporných opatření, stejně jako apeluje na restrukturalizaci a snížení řeckého dluhu. „Historie si bude pamatovat, co tento týden uděláte,“ varují ekonomové kancléřku.

Jeffrey D. Sachs, Thomas Piketty, Heiner Flassbeck, Dani Rodrik a Simon Wren-Lewis. Tito ekonomové, kteří běžně působí v jiných částech světa, nyní stojí za společným projektem. Tím je otevřený dopis kancléřce Angele Merkelové, v němž volají po solidaritě s Řeckem. Pro připomenutí: v následujících hodinách se nejspíš rozhodne o budoucnosti jihoevropské země na summitu eurozóny v Bruselu.

„Dnes musíme restrukturalizovat a snížit řecký dluh, dát ekonomice prostor k nadechnutí a k zotavení,“ píše se v dopise, který je v některých bodech adresován i Evropské komisi, Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.

„Nyní je čas pro humánní přehodnocení represivního a neúspěšného programu úsporných opatření z posledních let, a pro dohodnutí se na snížení dluhů Řecka ve spojení s velmi potřebnými reformami.“ 

Úsporná opatření, která muselo Řecko přijmout, totiž pětice ekonomů považuje za katastrofální a upozorňuje, že ani nefungují. „Léčba naordinovaná německým ministerstvem financí a Bruselem vedla k pacientově vykrvácení, ale nemoc nevyléčila,“ tvrdí. Navíc situace, do níž je Řecko nyní tlačeno, by dle jejich názoru mohla vést k „dalekosáhlým ekonomickým důsledkům po celém světě“.

Odpouštějme dluhy

Pětice ekonomů Řecko obhajuje, že splnilo mnohé z požadavků Merkelové, i když nijak nesnižuje vinu předešlých řeckých vlád. „V 50. letech byla Evropa založena na odpouštění minulých dluhů, zejména Německu, což velmi pomohlo poválečnému ekonomickému růstu a míru,“ snaží se pak kancléřku obměkčit.

Na závěr pak Merkelovou žádají, aby učinila zásadní kroky, a to nejen kvůli Řecku či Německu, ale kvůli celému světu. „Historie si bude pamatovat, co tento týden uděláte. Očekáváme, a počítáme s tím, že podniknete odvážné a velkorysé kroky vůči Řecku, které budou sloužit Evropě a jejím budoucím generacím,“ uzavírají ekonomové svou výzvu.

melIva Melíšková, Lidovky.cz