3. srpna 2012 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Léčba narkomanů na Urale: jako v koncentračním táboře

Narkoman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narkoman | foto: Reuters

MOSKVA Izolace narkomanů, žádná substituční léčba, dohled pod videokamerami - detoxifikační centrum na Urale používá šokové metody a pranýřuje nečinnost vlády, pokud jde o narkomanii. Jeho metody se však nesetkávají s jednoznačným souhlasem a již vedly k tomu, že v něm zasahovala policie.

Sdružení Město bez drog nedaleko Jekatěrinburgu na Urale je v Rusku unikátní. V zemi žije na pět milionů narkomanů, nejvíce je jich mezi osobami ve věku od 15 do 30 let, ročně jich na 100 tisíc zemře. Podle ředitele centra Jevgenije Rojzmana však tato čísla zdaleka nemapují skutečnost.

Jeho soukromá organizace, která odmítá používat substituční léčbu metadonem, neváhá zavírat pacienty do malé místnosti se zamřížovanými okny na dobu jednoho měsíce, aby si zvykli existovat bez drogy. K jídlu dostávají pouze chléb a kaši a jsou stále pod dohledem videokamery.

Sdružení Město bez drog nedaleko Jekatěrinburgu na Urale je v Rusku unikátní

Sdružení Město bez drog nedaleko Jekatěrinburgu na Urale je v Rusku unikátní

Město bez drog, které zahrnuje centrum pro ženy a další centrum pro muže, léčilo od svého založení před 12 lety na 9 tisíc pacientů. Jeho ředitel upřesňuje, že většinu z nich sem násilím dopravila jejich rodina. Výsledky této léčby je těžké odhadovat, protože sdružení pacienty po propuštění nesleduje. V Rusku, kde se o problému drog léta nehovořilo, nebývá příliš zvykem dále terapeuticky s pacienty pracovat.

V hledáčku policie
Ačkoli tyto tvrdé metody mnoho Rusů schvaluje, vyvolaly již mnoho diskusí a o centrum se zajímá policie. Podle Rojzmana nebyl tlak nikdy tak velký. Zájem policie vzbudila v polovině června smrt jedné z pacientek centra na meningitidu. Tato žena brala desomorfin, drogu nazývanou rovněž krokodýl, protože po ní zezelenává pokožka a odlupuje se.

Bylo zahájeno vyšetřování a brigády specializované na boj proti organizovanému zločinu prohledaly centrum, vyslechly pacienty a zabavily jim jejich deníky, které si v centru musejí vést, a mobilní telefony. Policie pak vyšetřovala údajný únos ženy, která tvrdila, že byla do centra přivlečena násilím, a zranění jednoho z pacientů, která údajně v centru utrpěl. "Policie nikomu nedovolí, aby vytvářel koncentrační tábor, i když má dobré úmysly," uvedl její mluvčí.

Podle příznivců centra je však tato policejní kampaň spojena s tím, jak je Rojzman známý na veřejnosti. Obvinil regionální policii z korupce, pranýřoval ji za to, že nepostupuje profesionálně a že její akce ukazují nedostatky v boji proti narkomanii.

Na straně opozice
Rojzman neskrývá, že podporuje politickou opozici v zemi a často se účastní jejích shromáždění. Má blízko k miliardáři Michailu Prochorovovi, který byl vyzyvatelem současného šéfa státu Vladimira Putina v březnových prezidentských volbách.

"Když se zabýváte drogovou tématikou, musíte začít tím, že nazýváte věci pravým jménem. Tím se nevyhnutelně dostáváte do konfliktu," prohlašuje Rojzman. Popírá, že by fyzicky trestal své pacienty nebo jim nasazoval pouta. "Úspěch nevládní organizace vždy ukazuje na jistou nečinnost vlády," dodává.

Lidovky.cz, ČTK