Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ledek je mezi teroristy léta populární. Bomby z hnojiva mají pro svou dostupnost bohatou historii

Sloupec dýmu stoupající od požáru. foto: Reuters

Praha - V létě 2012 znepokojily velení mezinárodní vojenské mise ISAF v Afghánistánu informace o množícím se pašování umělých hnojiv do země. Dusičnan amonný neboli ledek se dovážel ze sousedního Pákistánu, kde byla jeho výroba zcela legální. V Afghánistánu však sloužil povstalcům z hnutí Taliban k hromadné výrobě improvizovaných výbušných systémů, mezinárodně známých pod zkratkou IED.
  5:00

‚Ledek bouchá až při tisíci stupních.‘ Požární vyšetřovatel nevěří, že se někdy zjistí příčina výbuchu

„Zabavujeme hnojiva v nebývalém množství a stejně hojně se setkáváme s útoky prostřednictvím IED,“ řekl tehdy listu New York Times zdroj z americké administrativy. Tehdy šlo o obyčejné trubky naplněné výbušninou na bázi dusičnanu amonného a doplněného pro lepší účinek například hřebíky. Takováto „bomba“ se ponechala u cesty, po níž jezdily konvoje nebo pochodovali vojáci, útočníci ji odpalovali mobilem nebo drátkem.

Jen za půl roku našli američtí a afghánští vojáci takových náloží přes 16 tisíc. USA vedly jednání s Pákistánem, bylo však prakticky nemožné donutit monopolního pákistánského výrobce, aby redukoval výrobu a prodej, protože hnojiva dodával i na obrovský pákistánský trh a byl to pro něj velký byznys. Ledek je velmi efektivní a levnou výbušninou. Američané si spočítali, že ze 480 tun zabavených za první pololetí roku 2012 bylo možné vyrobit až 50 tisíc IED.

Místo výbuchu v Bejrútu.
Místo výbuchu v Bejrútu.

Podobné nástrahy se používaly i během druhé války v Čečensku. Říkalo se jim fugasy a byly v letech 1999 až do poloviny dalšího desetiletí postrachem ruských vojáků. Taktika IED se pak přenesla do Iráku a Sýrie a používá se dodnes. Dusičnan amonný neboli ledek si oblíbila před lety už irská teroristická skupina IRA. Roli tu hrála poměrně snadná dostupnost základní suroviny jako umělého hnojiva.

Pro profesionály i amatéry

K výrobě nálože jsou samozřejmě potřeba určité znalosti a také výbušný ledek je třeba vhodně „zapakovat“ a opatřit rozbuškou. Povstalecké skupiny na to mají své specialisty.

Teroristického „know-how“ využila al-Káida v srpnu 1998 k útokům na americká velvyslanectví v keňském Nairobi (213 mrtvých) a tanzanském Dar es Salaamu (12 obětí). Nálože umístěné v zaparkovaných vozech se konstrukčně lišily a byly poměrně sofistikovaně řešené, obě ale obsahovaly ledek jako základní výbušný komponent. V letech 2011 a 2013 pak využili stejnou chemikálii islamisté při útocích v Dillí a Haidarábádu, které stály 33 životů a vyděsily celou Indii.

Příběh lodi, z níž Libanonci zabavili osudný ledek. Před cestou s nitrátem se několikrát potopila, říká kapitán

Návody k sestrojení bomby za využití dusičnanu amonného jsou dostupné i na internetu. Podle nich si dokáže poradit i osamělý terorista, případně člověk se základními znalostmi o výbušninách. To byl případ amerického válečného veterána Timothyho McVeigha, který v dubnu 1995 ještě se dvěma komplici odpálil 1800 kilogramů těžkou nálož u budovy federálních úřadů v Oklahoma City.

A ledek použil také norský atentátník Anders Breivik. V červenci 2011 pomocí něj spáchal bombový útok na vládní budovy v Oslu; zemřelo osm lidí. Dalších 69 následně postřílel při svém řádění na ostrově Utöya.

Evropská unie dnes prodej dusičnanu amonného reguluje a jeho prodej podléhá dozoru. Ledek nebo jeho směsi s koncentrací dusíku vyšší než 16 procent  – a tím pádem i snadněji využitelné jako výbušniny – se pak nesmí prodávat nebo držet vůbec.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...